| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odsetki od nabywcy

Odsetki od nabywcy

Przedsiębiorca dostarczający kontrahentowi towar lub usługę powinien otrzymać zapłatę najpóźniej po 30 dniach. Gdy odbiorca terminu nie dotrzyma, jest zobowiązany dodatkowo do zapłaty odsetek.


Podmioty uczestniczące w transakcjach handlowych zobowiązane są do regulowania zobowiązań finansowych wobec siebie w trybie szczególnym, a mianowicie na podstawie ustawy z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Określa ona szczególne uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika w związku z terminami zapłaty w takich transakcjach.


Zasady płatności na szczególnych, ustawowo uregulowanych zasadach stosuje się jednak tylko do transakcji handlowych, których wyłącznymi stronami są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, posiadające zdolność prawną, wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przy czym za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.


Generalne założenie jest takie, że zainteresowane podmioty powinny regulować zobowiązania za dostarczone towary i usługi w ciągu 30 dni. Termin ten liczony jest od dnia dostarczenia dłużnikowi faktury lub rachunku albo dnia określonego w pisemnym wezwaniu dłużnika do zapłaty. W przeciwnym przypadku za każdy dzień zwłoki należą się wierzycielowi (dostawcy towaru lub usługi) odsetki za zwłokę, które obciążają dłużnika.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK