| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Produkcja piwa z podatkiem

Produkcja piwa z podatkiem

Podatnik zajmujący się produkcją piwa musi płacić akcyzę. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wyrobu piwa, a nie podczas sprzedaży.


- Oznacza to, że tak długo jak piwo będzie pozostawać w składzie podatkowym, producent nie musi płacić akcyzy od piwa, mimo że obowiązek podatkowy w akcyzie powstanie już w dniu jego wyprodukowania. Dopiero wyprowadzenie piwa ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy zrodzi obowiązek zapłaty akcyzy od wyprodukowanego piwa. W takiej sytuacji wpłat dziennych należy dokonywać nie później niż 25 dnia po dniu, w którym piwo zostanie wyprowadzone poza skład podatkowy. Natomiast zapłata akcyzy za okres miesięczny powinna nastąpić do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym piwo wyprowadzono ze składu podatkowego poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy - argumentował Marcin Zimny.


Wyjaśnił, że należy mieć też na uwadze, że istnieje możliwość wysłania (sprzedaży) piwa w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do innego składu podatkowego. Wówczas producent piwa nie zapłaciłby w ogóle akcyzy od piwa. Obowiązek zapłaty akcyzy ciążyłby w tym przypadku na nabywcy.


Ważne!

Produkcja piwa może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, a samo prowadzenie składu wymaga zgody właściwego naczelnika urzędu celnego


ZWOLNIENIA PODATKOWE DLA PRODUCENTÓW PIWA

Producenci piwa spełniający określone warunki mogą obniżyć należne kwoty akcyzy o następujące kwoty przysługującego zwolnienia, w przypadku gdy sprzedali:

- do 20 tys. hl piwa - w wysokości 25 zł/hl;

- do 70 tys. hl piwa - w wysokości 12,5 zł/hl;

- do 150 tys. hl piwa - w wysokości 10 zł/hl;

- do 200 tys. hl piwa - w wysokości 7,5 zł/hl.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK