| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej kontroli w firmach przewozowych

Więcej kontroli w firmach przewozowych

Liczba kontroli firm transportowych i jej pracowników wzrośnie do 2012 roku czterokrotnie, a liczba inspektorów drogowych zostanie podwojona.


Sejm znowelizował ustawę o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2088 z późn. zm.), która dostosowuje nasze prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2006 r., wprowadzającej jednolity w całej Unii sposób kontroli firm transportowych. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2008 r. co najmniej 30 proc. z ogólnej liczby skontrolowanych dni roboczych będzie dotyczyło kontroli drogowych, a nie mniej niż 50 proc. kontroli ma być przeprowadzanych na terenie przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy wykonujący przewozy drogowe będą musieli przechowywać przez okres jednego roku dokumenty i protokoły z wyników kontroli przeprowadzonych na terenie ich siedziby. W związku ze zwiększoną liczbą kontroli więcej obowiązków będzie miał główny inspektor transportu drogowego. Ma on opracowywać, we współpracy m.in. z komendantem głównym Policji, komendantem głównym Straży Granicznej, krajową strategię kontroli przepisów.

 


Do zadań głównego inspektora będzie należało także raz do roku zorganizowanie wraz z organami z innych państw UE programu szkolenia w zakresie najlepszych praktyk kontrolnych oraz wymianę pracowników.


W związku ze zwiększoną liczbą kontroli przewidziano konieczność zwiększenia zatrudnienia w Inspekcji Transportu Drogowego.


Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK