| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Każdy budynek będzie musiał mieć certyfikat

Każdy budynek będzie musiał mieć certyfikat

Średni koszt jednego certyfikatu wyniesie ok. 1 tys. zł. Będą one wydawane przez młodych absolwentów uczelni wyższych.


Na piątkowym posiedzeniu Sejm przyjął ustawę nowelizującą prawo budowlane i kodeks cywilny (Dz.U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm. i Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Nowelizacja wprowadza obowiązek sporządzania certyfikatów energetycznych od 1 stycznia 2009 r. Certyfikaty takie mają być sporządzane wyłącznie dla budynków wprowadzanych do obrotu, czyli wynajmowanych lub sprzedawanych. Jednocześnie certyfikat będzie ważny przez 10 lat.

 


- Certyfikaty określą zużycie energii danego budynku. Daje to szansę na to, że społeczeństwo, mając odpowiednią wiedzę, zacznie oszczędzać energię, a przez to obniży koszty życia - mówi Edward Czesak, poseł PiS i współautor ustawy. Dodaje, że jest to ważne także z punktu widzenia kraju, gdyż aż 40 proc. energii zużywane jest przez gospodarstwa domowe.


Zgodnie z projektem świadectw energetycznych nie będą musiały mieć budynki zabytkowe, używane jako miejsca kultu religijnego, przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata, niemieszkalne służące gospodarce rolnej, przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/mkw./ rok oraz wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw. Dla takich obiektów nie będzie konieczne sporządzanie certyfikatu, nawet jeżeli będą one wprowadzane do obrotu gospodarczego.


Posłowie ustalili także, że certyfikaty mają sporządzać i wydawać osoby posiadające wyższe wykształcenie, które odbyły odpowiednie szkolenie i zdały egzamin organizowany przez ministra budownictwa. Pierwotnie uprawnienia takie mieli posiadać wyłącznie członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, czyli budowlanej korporacji zawodowej.


- Przyjęte rozwiązanie daje szansę przede wszystkim młodym absolwentom uczelni wyższych, którzy będą mogli wykonywać nowy zawód - mówi Edward Czesak.


Dodaje, że obowiązek zdania egzaminu gwarantuje, że osoby wydające certyfikaty uzyskają odpowiednie przygotowanie merytoryczne.


Konieczność uchwalenia ustawy o certyfikacji energetycznej wynika z unijnej Dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz.U. L I z 4 stycznia 2003 r., str. 65 - 71).


Ustawa o certyfikacji energetycznej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK