| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusze interesują się NewConnect

Fundusze interesują się NewConnect

W pierwszym tygodniu istnienia rynku NewConnect obroty przewyższyły oczekiwania. Nowym rynkiem GPW zaczynają się interesować niektóre fundusze inwestycyjne.


Najważniejsze jest, że nie widzieliśmy do tej pory sesji na NewConnect, na których nie byłoby obrotu - mówi Marcin Sójka, analityk DM PKO BP. Pierwszego dnia notowań obroty przekroczyły 30 mln zł, później średnio wynosiły kilka milionów złotych.


Najwyższy zysk inwestorom dały akcje spółki Virtual Vision, których wartość zwiększyła się w stosunku do ceny emisyjnej o ponad 675 proc. Jednak była to jedyna spółka, której akcje nie były płynne, a jej kurs zmieniał się pod wpływem pojedynczych zleceń. Pierwsze notowania pokazały, że inwestorzy najbardziej interesują się akcjami Wrocławskiego Domu Maklerskiego.


- Tak duże zainteresowanie inwestorów tą spółką może wynikać z dużej aktywności WDM, który zapowiada wprowadzenie kolejnych spółek na NewConnect i główny rynek - mówi Sójka.


Tylko we wrześniu WDM chce wprowadzić na nowy rynek akcję trzech spółek. Pierwszą z nich jest producent schodów drewnianych Mera Schody, której oferta zamknięta została już zakończona. Dwie pozostałe MW Trade, działający na rynku usług finansowych na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz firma deweloperska Stark Development przeprowadzą swoją ofertą we wrześniu.


Debiut pozytywnie oceniają nawet przedstawiciele firmy, której akcje są na niższym poziomie niż podczas debiutu.


- Jesteśmy zadowoleni z wejścia na NewConnect, udało nam się pozyskać kapitał. Natomiast obecny kurs naszej spółki jest zbyt niski, mamy fundamentalne podstawy do wyższej wyceny - uważa Andrzej Jasienicki, prezes Digital Avenue.


Jak podkreślają analitycy, najbliższe notowania mogą być spokojne, a ożywienie powinno nastąpić dopiero, gdy pojawią się na rynku kolejne firmy.


- Wówczas większe zainteresowanie firmami z New Connect mogą wykazać fundusze zamknięte lub specjalistyczne otwarte o bardzo małych aktywach, natomiast dla funduszy masowych NewConnect może znajdować w zbyt wczesnej fazie rozwoju - mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.


Oczekiwane debiuty na NewConnect do końca 2007 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

gp@infor.pl


OPINIA

LUDWIK SOBOLEWSKI

prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Start był dobry pod względem ilościowym. Pięć spółek to dobry rezultat. Jest dalsze zainteresowanie firm. Wyznaczyliśmy sobie taki benchmark, że ma być na 31 sierpnia 2008 r. 100 firm notowanych na NewConnect. Ale najważniejsze, jaki jest charakter rynku.

Minęło zaledwie kilka dni, ale widzimy, że rynek jest dużo spokojniejszy niż się obawiałem. Nie ma aż tak wysokiej zmienności niż wcześniej przypuszczałem. Kursy wyskoczyły jedynie mocno na początku. Z sygnałów, które otrzymujemy od brokerów, wynika, że rynkiem interesują się inwestorzy instytucjonalni, a nawet zaczyna się pytać zagranica.

 
 
 
 

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK