| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dla specjalnych stref ekonomicznych nie będzie limitów terytorialnych

Dla specjalnych stref ekonomicznych nie będzie limitów terytorialnych

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać bez ograniczeń terytorialnych i uzyskają prawo zarządzania gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych.


- Należy podkreślić, iż z punktu Traktatu Akcesyjnego Polska nie jest zobowiązana do ograniczania sumarycznego obszaru stref i proponowane zniesienie limitu stref nie wymaga zgody Komisji - twierdzi dyrektor Korycińska.


Eksperci wskazują jednak, że polityka Komisji ograniczania pomocy publicznej w strefach zaostrza się. W wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007- -2013 Komisja zawęża definicję nowej inwestycji.


- Spowoduje to ograniczenie katalogu projektów kwalifikujących się do wsparcia, m.in. w formie zwolnień podatkowych w SSE - mówi Rafał Pulsakowski, starszy konsultant PricewaterhouseCoopers.


- Nie wydaje się jednak, żeby zniesienie limitów powierzchni stref było sprzeczne z prawem unijnym. Ograniczenia dotyczą tylko intensywności pomocy publicznej. Zresztą przy poprzednim zwiększeniu powierzchni w 2006 roku Komisja nie protestowała - mówi Adam Żołnowski, wicedyrektor działu usług doradczych w PricewaterhouseCoopers.


Zgodnie z projektem - do obowiązków spółek zarządzających SSE należeć będzie także gospodarowanie, w imieniu Skarbu Państwa, nieruchomościami znajdującymi się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, położonymi w granicach stref. Od wpływów osiąganych ze sprzedaży oraz odpłatnego korzystania zarządzający otrzyma 25 proc.


- Rozwiązanie to jest słuszne, bo porządkuje zarządzanie gruntami w strefach. Szkoda jednak, że część z nich ma wady prawne i jest objęta roszczeniami osób trzecich - mówi prezes Cieślak.


Projekt określa też kryteria, które uzasadniają włączanie prywatnych terenów w obszar stref. Za ważne względy gospodarcze przyjmuje się tworzenie nowych miejsc pracy, ponoszenie nakładów inwestycyjnych, rozwój innowacyjnych technologii oraz rozwój sektora nowoczesnych usług. Szczegółowe kryteria określiłaby Rada Ministrów.


- Główne korzyści ze stref na poziomie regionalnym to nowe miejsca pracy, nowoczesne technologie, a także rozwój społeczny. Dlatego boom w strefach potrwa jeszcze co najmniej kilka lat - podkreśla Adam Żołnowski.


- Na podstawie naszych doświadczeń śmiało możemy stwierdzić, że idea utworzenia strefy na terenie naszego regionu sprawdziła się, a nawet przyniosła bardziej korzystne efekty niż zakładane - mówi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej SSE.


ZE STRONY BIZNESU

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych o łącznej powierzchni 12 tys. ha, w których wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych na koniec 2006 r. przekroczyła 35,4 mld zł. Dzięki wydaniu 924 ważnych zezwoleń powstało ponad 108 tys. nowych miejsc pracy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 11 lat od firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych wpłynie do budżetu ponad 79 mld zł, głównie z tytułu VAT. Jednocześnie powstanie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy.

Nowe prawo dla stref ekonomicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK