| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

W firmach wzrośnie zainteresowanie telepracą

Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy będą miały takie same prawa, jak inni pracownicy. Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu pracy, dotyczącą zatrudnienia w formie telepracy.


ZMIANA PRAWA

 


Zobowiązuje ona pracodawców do równego traktowania telepracowników, m.in. w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 


- Osoby zatrudnione na podstawie stosunku telepracy otrzymają więc takie same prawa, jak inni pracownicy - uważa posłanka Beata Mazurek, członek sejmowej Komisji Pracy.


Jeśli nowelizację kodeksu podpisze prezydent, zmienią się także inne obowiązki i uprawnienia pracodawców wobec zatrudnionych telepracowników. W porozumieniu ze związkami zawodowymi określą oni zasady stosowania telepracy w ich firmie. Pracodawca będzie musiał także dostarczyć telepracownikom sprzęt niezbędny do wykonywania pracy oraz pokryć koszty związane z jego instalacją, serwisem, eksploatacją, konserwacją i ubezpieczeniem. Dzięki zmianom w kodeksie przełożeni uzyskają prawo do kontroli telepracownika w miejscu, w którym wykonuje on pracę. Jeśli telepracownik pracuje w domu, pracodawca przed kontrolą będzie musiał uzyskać zgodę podwładnego na jej przeprowadzenie.


W opinii ekspertów, dzięki zmianom w kodeksie pracy zwiększy się liczba osób zatrudnionych w formie telepracy, w tym zwłaszcza tych, które obecnie mają utrudniony dostęp do pracy.


- Wzrośnie zatrudnienie np. matek wychowujących dzieci w okresie urlopu wychowawczego oraz osób niepełnosprawnych - mówi Michał Boni.


Z danych resortu pracy wynika, że z telepracy korzysta już 16 proc. polskich przedsiębiorstw.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 
reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »