| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Największymi optymistami są szefowie największych firm

Największymi optymistami są szefowie największych firm

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło całkiem nowe szanse przed polskimi przedsiębiorstwami i gospodarką.


Najbardziej ceniona jest liberalizacja przepływu kapitału i inwestycji, doskwiera ubytek ludzi do pracy.

 


Wśród wyzwań szefowie firm rzadko wskazują konkurencję i niski poziom innowacji.


Dziewięciu na dziesięciu szefów największych firm w Polsce pozytywnie lub bardzo pozytywnie ocenia wpływ akcesji Polski do Unii Europejskiej na rozwój polskiej gospodarki. W ocenie skutków dla własnych firm szefowie firm są już nieco chłodniejsi i optymistą, bądź hurra-optymistą jest mniej więcej co drugi menedżer.


Gazeta Prawna wspólnie z firmą konsultingową McKinsey oraz firmą badawczą DGA PBS podjęły się pionierskiego dzieła sprawdzenia nastrojów i poglądów top-menedżerów polskiej gospodarki. Pytania dotyczą oceny kondycji polskiej gospodarki i przedsiębiorstw oraz postrzegania największych wyzwań jakie stoją przed zarządzającymi firmami. Badanie prowadzone jest w formie indywidualnych rozmów z kilkudziesięcioma prezesami największych firm w Polsce. Badanie to jeszcze trwa, ale wstępne jego wyniki przedstawione zostaną już jutro w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.


Efektywność pracy polskiej gospodarki jest coraz lepsza, szybko wzrasta wydajność pracy, spada bezrobocie, rośnie średni poziom wykształcenia społeczeństwa - takie opinie dość powszechnie wyrażają szefowie największych firm w trakcie rozmów z badaczami McKinsey''a i DGA PBS. Takich superlatywów wynotowanych w trakcie rozmów wynotować można bardzo wiele.


Pytani o skutki przystąpienia do Unii dla własnych firm są już jednak bardziej wstrzemięźliwi w ocenach. Obok bardzo pozytywnych: „Mogę teraz realizować strategię rozwoju regionalnego. Bez otwarcia granic byłoby to trudne, bądź niemożliwe” są i negatywne. Dotyczą one zwłaszcza sytuacji na rynku pracy. Wielu przedsiębiorców sprawia wrażenie zaskoczonych i obawia się teraz wzrostu kosztów pracy. Niektórzy potrafią się jednak zdobyć na taką opinię: „Odpływ siły roboczej jest dotkliwy, ale cywilizuje rynek pracy”.


Dla top-menedżerów przyszłość jest nadal w jasnych kolorach. Gospodarka będzie nadal rosła. Wśród wskazywanych wyzwań dominują jednak przede wszystkim bieżące kłopoty, w tym zwłaszcza brak ludzi do pracy. „Politycy nie rozumieją biznesu. Zamiast zająć się odpływem ludzi za granicę - ciągle mają tematy zastępcze” - to jedna z zapisanych opinii.


60 proc. pytanych o źródła wzrostu firmy na pierwszym miejscu wymienia wzrost PKB, 50 procent wskazuje na wzrost poziomu popytu krajowego, a ponad 40 procent liczy na fundusze europejskie. Wśród opinii o największych wyzwaniach jakie stoją przed polskim biznesem - może to zaskakiwać - nie pojawiają się natomiast obawy o konkurencję. Szefowie największych firm sporadycznie tylko mówią o potrzebie zwiększenia innowacyjności swoich firm. Wyłania się z tego wszystkiego obraz firm niejako dryfujących dzięki dobrej koniunkturze i nie obawiających się przyszłości.


Klimat gospodarczy w Polsce - porównanie
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


KRZYSZTOF BIEŃ

krzysztof.bien@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK