REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lukratywne kontrakty drogowe teraz także dla polskich firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Wartą pół miliarda złotych umowę na budowę odcinka drogi S7 zawrze konsorcjum spółek o polskim kapitale. To pierwszy taki kontrakt na zdominowanym przez zagraniczne firmy rynku.


Rynek budownictwa drogowego jest w Polsce zdominowany przez firmy zagraniczne i polskie spółki, które w latach 90. zostały przejęte przez duże zachodnie koncerny drogowe. To one między siebie dzielą kontrakty na rynku, który jest drugim pod względem wartości w Europie.

REKLAMA

 


Otwarcie rynku


Dla mniejszych rodzimych firm, które powstały w oparciu o bazę rejonowych zarządów dróg, pozostaje rola podwykonawców lub też starania o mniejsze zamówienia. To zaczyna się zmieniać, bowiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła rynek dużych przetargów dla mniejszych firm.

REKLAMA


- Dzięki temu wychodzimy poza grupę kilkunastu dużych przedsiębiorstw, które do tej pory dominowały w budownictwie drogowym, bazując zresztą na bazie sprzętowej i ludzkiej mniejszych firm zatrudnianych jako podwykonawców - mówi GP Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy GDDKiA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dodaje, że GDDKiA uelastyczniła procedury przetargowe. Jeśli firma chce wybudować odcinek trasy ekspresowej, to musi pochwalić się zakończonymi inwestycjami na drogach krajowych (klasa niżej) lub na drogach ekspresowych. To powoduje, że konsorcja małych polskich firm, realizując inwestycje na trasach ekspresowych, będą dostawały przepustkę do starania się o lukratywne kontrakty autostradowe. Dzięki rządowym zamówieniom w przyszłości mogą one urosnąć do takich rozmiarów, które pozwolą im na ekspansję zagraniczną.


- W rządowym planie budowy dróg i autostrad nie chodzi tylko o nowe kilometry tras czy poprawę bezpieczeństwa, ale także o odbudowę rodzimej branży drogowej - podkreśla Maciejewski.


Pierwszy sukces


Pierwszy efekt starań GDDKiA już jest. W przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Grójec-Białobrzegi zwycięzcą zostało konsorcjum dwóch spółek do tej pory operujących na południu Polski: Podkarpackiego Holdingu Budowy Dróg Drogbud oraz Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego IMB-Podbeskidzie.

REKLAMA


Wcześniej przetarg był dwukrotnie unieważniany z powodu zbyt wysokich ofert cenowych, składanych przez wykonawców. Konsorcjum wygrało go ofertą 495 mln zł. To dla spółek wchodzących w jego skład największa budową, którą będą realizowały.


- Pod względem logistycznym i sprzętowym możemy zrealizować inwestycję nawet cztery razy większą - zapewnia Grzegorz Wojtaszek, prezes Drogbudu. Dodaje, że kontrakt było ciężko zdobyć, a sam udział w przetargu stał się możliwy wówczas, gdy GDDKiA zdecydowała się obniżyć wymagania stawiane uczestnikom.


Spóźnione zmiany


Czy inne polskie spółki mają szansę pójść w ślady Drogbudu i IMB-Podbeskidzie? Według Wojciecha Malusiego, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, działania GDDKiA, które mają im to ułatwić, są spóźnione.


- Wcześniej były tworzone sztuczne bariery, które eliminowały mniejsze firmy z rynku. Gdy GDDKiA przestraszyła się, że wzrost cen w przetargach spowoduje, że nie będzie miał kto budować dróg, dopuściła mniejsze firmy do udziału w nich - mówi Wojciech Malusi.


Gdy przyjrzeć się innym dużym przetargom, które w ostatnim czasie rozstrzygnęła GDDKiA, to trudno tam znaleźć rodzime firmy. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na fragment trasy S69 Bielsko-Biała-Zwardoń złożyło czesko-słowackie konsorcjum, a odcinek autostrady A1 niemiecko-austriackie konsorcjum.


Kto buduje polskie drogi
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA