| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zobowiązania pieniężne w euro

Zobowiązania pieniężne w euro

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu cywilnego i ustawy prawo dewizowe, który dopuszcza wyrażanie zobowiązań pieniężnych w Polsce także w euro. Gdyby został przyjęty, przedsiębiorcy mogliby rozliczać się z innymi rezydentami w euro, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia prezesa NBP.


Zgodnie z art. 358 kodeksu cywilnego w obecnym brzmieniu z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej mogą być wyrażane tylko w pieniądzu polskim. Przepis dotyczy zobowiązań, które mają zostać wykonane w Polsce, niezależnie od miejsca ich zaciągnięcia - w Polsce lub za granicą. Celem tego przepisu było zapewnienie wyłączności waluty polskiej jako środka zaspokajania zobowiązań pieniężnych na terytorium kraju. Skoro zobowiązanie mogło być wyrażone jedynie w złotych, to w konsekwencji waluta polska była też wyłącznie właściwa do umorzenia tego zobowiązania. Ponieważ cały czas istnieje możliwość zastrzeżenia klauzuli waloryzacyjnej zobowiązania pieniężnego wyrażonego w złotych według kursu waluty obcej, w tym euro, można wnioskować, że celem omawianego przepisu nie było i dalej nie będzie przeciwdziałanie dewaluacji polskiego pieniądza.

 


Biorąc pod uwagę możliwość zastrzeżenia klauzuli waloryzacyjnej zobowiązania pieniężnego wyrażonego w złotych według kursu waluty obcej, w tym euro, planowana zmiana dotyczy praktycznie nie tyle etapu zaciągania zobowiązania, bo tutaj wystarczająca dla osiągnięcia tego skutku ekonomicznego jest klauzula rewaloryzacyjna, co możliwości zaspokajania zobowiązań pieniężnych w euro. Otwarcie takiej możliwości będzie sprzyjać osobom posiadającym wpływy w euro i chcącym uniknąć każdorazowej sprzedaży tej waluty dla rozliczenia się z krajowym kontrahentem w złotych. Jak wiadomo, sprzedaż waluty wiąże się z kosztami finansowymi. Chodzi np. o eksportera do strefy euro mającego polskich dostawców, którym obecnie musi on płacić w złotych, nawet jeżeli jego zobowiązanie wobec nich wyrażone w złotych jest indeksowane według kursu euro. W tym celu musi on sprzedać euro i kupić złotówki.


Nieuregulowane natomiast pozostają kwestie związane z dopuszczalnością wykonania zobowiązań wyrażanych w euro poprzez świadczenie w złotych. Należy przypomnieć, że złoty dalej pozostaje prawnym środkiem płatniczym w Polsce, a więc zachowuje zdolność przymusowego umarzania na terytorium Polski wszystkich zobowiązań pieniężnych - także tych, które po zmianie będą mogły być wyrażane w euro. Oznacza to, że nawet jeżeli zobowiązanie zostanie zaciągnięte w euro, to dłużnik może je zaspokoić w Polsce także płacąc w złotych. Stanowi to ryzyko wierzyciela, któremu nie może on skutecznie przeciwdziałać, w szczególności nie może umówić się inaczej w umowie. Brak regulacji dotyczy np. kursu złotego w stosunku do euro, który należy przyjąć dla potrzeb zaliczenia płatności w złotych na poczet zobowiązania w euro. Należałoby to przesądzić poprzez uzupełnienie tych przepisów ustawy o NBP, które nadają złotemu charakter prawnego środka płatniczego w Polsce. Jednocześnie trzeba podkreślić, że euro nie staje się prawnym środkiem płatniczym w Polsce, a więc w braku umówienia zobowiązania w euro będzie ono zaspokajane wyłącznie w złotych. Wybór euro jest determinowany wielkością obrotów z Eurolandem, chociaż z punktu widzenia prawnego jest on arbitralny i można zastanawiać się nad dalszymi wyjątkami, np. dla dolara. Eksporterzy dolarowi mogą obecnie czuć się traktowani nierówno.


Po zmianie nie będzie przeszkód ku dwuwalutowości polegającej na podawaniu cen lub innego wynagrodzenia jednocześnie w walucie polskiej i w euro. Wiąże się to jednak z dalszymi kosztami, stąd w przypadku drobnej sprzedaży lub drobnych usług takie rozwiązanie może zainteresować tylko przedsiębiorców mających wielu klientów z zagranicy.


ARTUR NOWACKI

doktor nauk prawnych, współpracownik kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich


P.T.

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK