| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dochód ze zbycia akcji to dywidenda

Dochód ze zbycia akcji to dywidenda

Dochód uzyskany ze zbycia przez bank szwajcarski akcji celem umorzenia należy uznać za dywidendy opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Spółka dokonała zakupu własnych akcji celem umorzenia. Jednym z akcjonariuszy zbywających akcje był bank zagraniczny ze Szwajcarii. W zamian za przeniesienie akcji, które odbywało się w trybie tzw. umorzenia dobrowolnego, akcjonariusze uzyskali wynagrodzenie. Jego kwalifikacja podatkowa była przedmiotem sporu toczącego się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Organy podatkowe pobrały bowiem podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19 proc. Bank zwrócił się więc z wnioskiem do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty z tytułu odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia.

 


Problem polegał na tym, czy w świetle Konwencji między Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 r. nr 22, poz. 92, dalej: Konwencja) wynagrodzenie takie można zakwalifikować jako dywidendę opodatko-waną w Polsce czy jako zysk kapitałowy opodatkowany w Szwajcarii.


Zdaniem organów podatkowych w sprawie należało odwołać się do przepisów polskiej ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zm. - dalej ustawa o CIT). Na tej podstawie organy stwierdziły, że dochód uzyskany przez spółkę ze zbycia akcji celem umorzenia należy traktować jako dywidendę opodatkowaną stawką 19 proc. CIT. W ocenie organów w polskich przepisach zrównano dywidendę z dochodem uzyskanym ze sprzedaży akcji w celu ich umorzenia. W sprawie miał więc zastosowanie art. 10 ust. 3 Konwencji między Polską a Szwajcarią. Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak bank, który domagał się zastosowania art. 13 ust. 4 Konwencji, zgodnie z którym w omawianym przypadku zyski z przeniesienia tytułu własności majątku podlegają opodatkowaniu w Szwajcarii. Zdaniem banku, organy błędnie zrównały pojęcie dywidendy określone w Konwencji z pojęciem udziału w zyskach w polskim prawie podatkowym.


Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę. Stwierdził bowiem, że organy nie naruszyły prawa, ponieważ należy stosować art. 10 ust. 3 Konwencji, a nie art. 13 ust. 4. Sąd uznał zatem, że dochód uzyskany przez bank ze zbycia akcji celem umorzenia należało utożsamić z dywidendą określoną w prawie polskim. Bez prawa polskiego sformułowania Konwencji pozostają puste, bowiem nie zrozumiałe byłyby takie pojęcia jak dochód z akcji oraz dochód z innych praw spółki. Zgodnie z art. 3 Konwencji dochody z zysków należy więc rozumieć w świetle prawa polskiego.


Sygn. akt III SA/Wa 1026/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK