| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracownicy handlu będą mieli wolne w święta

Pracownicy handlu będą mieli wolne w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

ZMIANA PRAWA

 

Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji kodeksu pracy, która wprowadza absolutny zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w ciągu roku. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele, chyba że święto wypadnie właśnie w taki dzień.

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że pierwszym wolnym dniem świątecznym dla pracowników handlu będzie 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych.

- Zamknięte będą tylko te sklepy, które zatrudniają pracowników. Małe placówki, prowadzone przez jedną osobę, będą otwarte - tłumaczy Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Sejm nie uchwalił bowiem zakazu handlu w święta, lecz jedynie zakazał pracy w placówkach handlowych w takie dni.

Z ekspertyz przygotowanych na potrzeby projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie czasu pracy w handlu może spowodować zwolnienia pracowników. Pracę w handlu może stracić od 18 tys. do 27 tys. osób.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan konsekwencje wprowadzenia zmian w czasie pracy w święta mogą mieć wpływ także na zasady zatrudniania pracowników handlowych.

- Pracodawcy z branży handlowej mogą więc coraz częściej zatrudniać pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę. Wtedy nie będzie ich łączył stosunek pracy, więc nie będzie też obowiązywał zakaz pracy w święta - mówi Krzysztof Kajda, ekspert PKPP Lewiatan.

Prawnicy z kolei mają wątpliwości, czy jeśli projekt nowelizacji wejdzie w życie, pracodawcy będą nadal mogli otwierać sklepy w święta, jeśli stosują zmianowy system pracy. Dotychczas umożliwiał im to art. 15110 kodeksu pracy.

- Zakaz wprowadzony przez Sejm będzie miał charakter przepisu szczególnego wobec innych dotyczących handlu w niedziele i święta. Sądzę więc, że nawet jeśli pracodawcy stosują zmianowy system pracy w swoim sklepie, to i tak nie będą mogli go otworzyć w święta - uważa Maciej Chakowski z firmy doradczej C&C Chakowski i Ciszek.

Jeśli nowela wejdzie w życie, pracownicy handlowi będą mieli wolne m.in. w Nowy Rok, Święta Wielkanocne, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległośći oraz Boże Narodzenie.

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski

BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI, adwokat i partner w Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski

Jeśli przyjmiemy, że zakaz pracy w handlu w święta ma charakter przepisu szczególnego wobec art. 15110 kodeksu pracy, to oznacza to tylko, że praca w handlu będzie zakazana w sytuacjach w nim określonych, czyli np. przy pracy zmianowej. Powstaje jednak pytanie, dlaczego praca zmianowa lub w ruchu ciągłym ogólnie jest usprawiedliwieniem pracy w święta, a w handlu już nie. Przyjęcie senackiej poprawki łagodzi więc błędy legislacyjne posłów, ale nie daje jednoznacznej wykładni nowych przepisów. Będą musiały ją wypracować doktryna i orzecznictwo.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »