| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polacy nie będą kontrolowani na granicach Unii

Polacy nie będą kontrolowani na granicach Unii

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

ZMIANA PRAWA

 

Sejm uchwalił ustawę o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) oraz Systemie Informacji Wizowej. Przyjęcie ustawy było koniecznym warunkiem, aby od początku przyszłego roku Polska została przyjęta do strefy Schengen, a Polacy nie byli poddawani kontroli przy przekraczaniu granicy państw należących do UE.

W konsekwencji przyjęcia ustawy od początku przyszłego roku nie będzie już kontroli granicznej na przejściach z unijnymi sąsiadami Polski. Natomiast od marca 2008 r. kontrola zostanie zlikwidowana także na lotniskach w strefie Schengen. Z kolei od 1 września tego roku Polska zacznie informatycznie uczestniczyć w wymianie informacji. Będziemy mogli przekazywać dane i zyskamy dostęp do informacji SIS. Dopiero w następnej kolejności rozpocznie się znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych UE.

- Obecnie na granicach wewnętrznych Unii prowadzi się kontrole przepływu osób, czyli dowodów osobistych czy paszportów. Po rozszerzeniu strefy Schengen zlikwidowane zostaną wszelkie kontrole na tych granicach, zarówno dla obywateli państw sąsiadujących ze sobą, jak i dla obywateli państw trzecich. Nie będzie też kontroli przy przekraczaniu granicy poza obszarami przejść - wyjaśnia Wiesław Tarka, wiceminister spraw wewnętrznych.

- Będziemy także likwidować infrastrukturę przejść, która ogranicza ruch. Mamy teraz spowalniacze, zwężenia dróg itp. To wszystko zostanie usunięte, by ruch mógł odbywać się płynnie - podsumowuje Wiesław Tarka, wiceminister spraw wewnętrznych.

System Informacyjny Schengen umożliwi bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw strefy Schengen. Zawiera on informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Rozwiązanie to pozwala m.in. na skuteczniejszą identyfikację poszukiwanych osób i przedmiotów, np. skradzionych samochodów.

W Polsce dostęp do informacji zgromadzonych w systemie ma odbywać się za pomocą Krajowego Systemu Informatycznego. Już od września tego roku korzystać z danych będą mogły policja, straż graniczna, urzędy kontroli skarbowej, służby specjalne, CBA, sądy, wojewodowie i starostowie.

Polska w dalszym ciągu będzie jednak stosować kontrolę graniczną wobec obywateli państw nienależących do Unii. Będą oni mogli przekraczać granicę Polski tylko w wyznaczonych przejściach granicznych w godzinach ich otwarcia i po dokonaniu odprawy granicznej. Warunkiem ma być posiadanie ważnej wizy oraz środków utrzymania na pobyt i powrót do państwa pochodzenia.

- W tej sytuacji należy wypracować kompleksową politykę migracyjną, w ramach której Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie mogliby bez większych przeszkód podejmować studia, pracę oraz działalność gospodarczą w Polsce - podkreśla Paweł Kaźmierkiewicz z Instytutu Spraw Publicznych.

Po wejściu Polski do strefy Schengen jeszcze przez kilka miesięcy utrzymywana będzie kontrola graniczna w portach lotniczych dla wszystkich osób, a potem nadal będą działały stanowiska odprawy pasażerów odlatujących do krajów spoza strefy Schengen. Utworzone zostaną oddzielne stanowiska pełnej kontroli paszportowej dla osób odlatujących do krajów spoza strefy wolnego przepływu osób, a więc także do Wielkiej Brytanii i Irlandii, które nie przystąpiły do Schengen i do USA.

35 euro ma kosztować wiza dla obywateli państwa trzeciego za wjazd do strefy Schengen

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK