| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Telepracownik otrzyma sprzęt elektroniczny od pracodawcy

Telepracownik otrzyma sprzęt elektroniczny od pracodawcy

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców.

 

ZMIANA PRAWA

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy. Ma ona uregulować w prawie pracy zasady świadczenia pracy na odległość, czyli telepracę. Poparcie dla projektu nowelizacji kodeksu pracy zadeklarowały wszystkie kluby parlamentarne.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, w kodeksie pracy znajdzie się np. definicja telepracownika (nowy art. 675 par. 2). Zakłada ona, że cechą wyróżniającą go jest wykonywanie pracy regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej oraz przekazywanie wyników pracy przełożonym (zwłaszcza za pośrednictwem takich środków). Zatem sposób rozliczania się z wykonanej pracy zdecydowanie odróżnia tę formę wykonywania pracy od klasycznego stosunku pracy.

Projekt zakłada także, że firma nie może zmusić zatrudnionego pracownika do wykonywania pracy w tej formie. Telepracownikami będą mogły zostać nowo zatrudniane osoby i dotychczasowi pracownicy. W tym drugim przypadku pracodawca zaproponuje zmianę formy zatrudnienia, ale z inicjatywą zmiany warunków zatrudnienia będzie też mógł wystąpić pracownik. Pracodawca dostarczy telepracownikom sprzęt niezbędny do wykonywania pracy. Ma też pokrywać koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją tego sprzętu. W zamian będzie miał prawo do ulg podatkowych.

Na proponowanych rozwiązaniach mogą zyskać pracownicy, zwłaszcza niepełnosprawni lub osoby wychowujące dzieci.

- Ustawa jest jednak korzystna także dla pracodawców, bo nie będą musieli ponosić kosztów wynajmu powierzchni biurowej i pełnego wyposażenia i utrzymania stanowiska pracy - uważa Ewa Kopacz, przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Projekt ustawy przewiduje szeroki udział związków zawodowych lub przedstawicieli pracowników w ustaleniu zasad zatrudniania telepracowników w danym przedsiębiorstwie. Aby stosować tę formę pracy, szef zakładu będzie musiał zawrzeć porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi. Określi ono warunki korzystania z telepracy w ramach stosunku pracy. Porozumienie powinno zostać zawarte w terminie 30 dni od dnia przedstawienia przez pracodawcę propozycji jego zawarcia. Jeżeli w tym terminie strony nie wypracują porozumienia, warunki stosowania telepracy powinny być określone w regulaminie pracy.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z usług telepracowników korzysta już 16 proc. polskich przedsiębiorstw. Poparcie dla projektu nowelizacji kodeksu pracy zadeklarowały wszystkie kluby parlamentarne.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »