| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy poczekają na pieniądze na innowacje

Przedsiębiorcy poczekają na pieniądze na innowacje

Resort nauki przesuwa na jesień rozpoczęcie drugiego naboru wniosków o dotacje dla innowacyjnych przedsięwzięć, bo nie zdążył jeszcze ocenić wszystkich projektów zgłoszonych w pierwszej turze.

Po raz kolejny Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przesunęło moment rozpoczęcia tury naboru wniosków w programie Inicjatywa Technologiczna. Najpierw miało to nastąpić na początku lipca. Następnie ze względu na wakacje na uczelniach wyższych termin został przełożony na koniec sierpnia. Wiadomo już, że i on nie zostanie dotrzymany.

 

- Nabór wniosków został przesunięty na jesień - mówi GP Magdalena Maciejewska z departamentu strategii i rozwoju nauki w resorcie nauki.

Dodaje, że być może uda się rozpocząć drugi etap programu już w październiku.

Program Inicjatywa Technologiczna to 300 mln zł, które w tym roku resort wygospodarował na wsparcie innowacyjnych pomysłów naukowych i ich wdrożenie biznesowe. Pieniądze mają zachęcić przedsiębiorców do współpracy z naukowcami. W zamierzeniach ministerstw mają one wspomóc badania, których wyniki będą miały szansę zaistnieć na rynku w postaci nowych produktów lub usług.

W pierwszym, majowym naborze wniosków wystartowało prawie 500 podmiotów, w większości firm i instytucji badawczych. Wszystkich pieniędzy nie udało się w maju rozdysponować, tak więc koniecznością jest rozpisanie drugiego konkursu.

Jedną z głównych przyczyn przełożenia naboru na jesień jest to, że MNiSW nie zdołało jeszcze ocenić wszystkich projektów. Do tej pory decyzję o przyznaniu dotacji dostało tylko sześć podmiotów. Trafiło do nich łącznie 9 mln zł.

Według Magdaleny Maciejewskiej, wszyscy, którzy w maju ubiegali się o pieniądze, we wrześniu dostaną informację o tym, czy je dostaną, czy też ich projekty zostały odrzucone. 13-14 września po raz ostatni ma zebrać się zespół ekspertów, by dokonać końcowej oceny aplikacji.

Kolejną przyczyną przesunięcia terminu naboru jest konieczność wydania przez resort nauki rozporządzenia, które umożliwi udzielenie pomocy publicznej w ramach programu. Taki obowiązek na resort nałożyła nowa ustawa o finansowaniu nauki.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZEZ WNIOSKODAWCÓW

- Podmioty (firmy i instytuty badawczo-naukowe) najczęściej nie doceniały przygotowania strony biznesowej projektu. Z tego powodu przy wstępnej ocenie odpadło około 100 wniosków.

- Wnioskodawcy ograniczali się do kilku linijek tekstu, w którym brakowało konkretów, a w niektórych przypadkach nawet podstawowych danych finansowych.

- Zbyt niska innowacyjność projektu.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK