| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dowód osobisty przez telefon

Dowód osobisty przez telefon

Każdy, kto posiada stary dowód osobisty, powinien złożyć wniosek o wydanie nowego. Osoby niepełnosprawne będą mogły telefonicznie poprosić o wizytę urzędnika w domu.

Od początku przyszłego roku ważne będą tylko plastikowe dowody. Jeśli ze względu na chorobę albo inną niedającą się pokonać przeszkodę nie możemy osobiście przyjść do urzędu, i tak będziemy mogli wymienić dokument. Jak zapewniają pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mimo wymogu osobistego złożenia wniosku, osoby niepełnosprawne mogą dokonać tej czynności w miejscu pobytu. Wynika to z kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.). Trzeba wykonać telefon do swojego urzędu miasta, gminy lub dzielnicy. Wtedy można umówić się z urzędnikiem na wizytę w domu.

 

Jak mówi Paweł Dłutek, specjalista w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich warszawskiej dzielnicy Mokotów, zwykle od momentu telefonu do wizyty urzędnika mija około tygodnia.

- Miesięcznie otrzymujemy od 300 do 350 takich zgłoszeń - mówi Dłutek.

- Niepełnosprawni, którzy są w stanie sami przyjść do urzędu, są obsługiwani na parterze bez kolejki. Dziennie jest to około 70 osób. Pojawiają się jednak utrudnienia związane z rosnącą liczbą wniosków. Uderzają one również w niepełnosprawnych.

- Przekazywaniem dokumentów osobom niepełnosprawnym zajmuje się w tym miesiącu tylko jedna osoba. Od września zatrudnimy dodatkowe trzy - zapewnia Paweł Dłutek. Jeden urzędnik dziennie odwiedza od 10 do 12 osób.

Spóźnialskich czeka kara

Wydanie dowodu kosztuje 30 złotych i w zasadzie również niepełnosprawni muszą wydać tę kwotę. Opłaty nie pobiera się jednak od osób przebywających w domach opieki społecznej.

Ci, którzy złożą wniosek do końca roku, ale nie otrzymają dokumentu na czas, nie będą traktowani jak sprawcy wykroczenia. Będą jednak mieli kłopoty z załatwieniem codziennych spraw. Osobom, które uchylą się od obowiązku wymiany dowodu, grozi kara grzywny - od 20 zł do 5 tys. złotych albo kara ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Tomasz Augustyniak

tomasz.augustyniak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK