| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na obsługę prawną i podatkową nie są kosztem

Wydatki na obsługę prawną i podatkową nie są kosztem

Wydatki poniesione na obsługę prawną, księgową i podatkową związane z nabyciem nowej emisji akcji nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.


Zapadł wyrok istotny dla spółek, które poprzez emisję akcji chcą podnieść kapitał własny. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że wydatki poniesione na obsługę prawną, księgową i podatkową związane z nabyciem nowej emisji akcji nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Zdaniem sądu, do kosztów podatkowych mogą zostać zaliczone zarówno wydatki bezpośrednio, jak i pośrednio związane z prowadzoną działalnością, ale muszą to być wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu.


Zdaniem sądu, w omawianej sprawie ten warunek nie został spełniony, ponieważ zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.


 A zatem nie ma możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, które nie miały wpływu na przychód. Uzyskany z emisji akcji w celu powiększenia kapitału zakładowego przychód nie był bowiem przychodem podatkowym. Z tych powodów WSA oddalił skargę spółki.


Sygn. akt: III SA/Wa 3917/06


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK