| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Konieczne są dowody przemieszczenia towarów

Konieczne są dowody przemieszczenia towarów

Faktury zakupu na towary rozdzielane do kilku sklepów księgujemy w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na towary przemieszczane do różnych punktów należy sporządzić dowody przesunięć.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów mają problemy z właściwym księgowaniem faktur dokumentujących zakup towarów, które są dzielone na kilka sklepów. Takie kłopoty mają ci, którzy prowadzą działalność opartą na kilku punktach sprzedaży, czyli przedsiębiorstwa wielozakładowe.

 

Z wyjaśnień Haliny Kwiatkowskiej, radcy prawnego i partnera w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wynika, że księga podatkowa dla przedsiębiorstwa wielozakładowego zgodnie z par. 9 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.; dalej rozporządzenie) może być prowadzona na dwa sposoby.

- Pierwsza możliwość polega na prowadzeniu jednej księgi dla wszystkich zakładów w miejscu, które podatnik obrał jako swoją siedzibę pod warunkiem, że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży. Druga natomiast polega na prowadzeniu księgi w każdym z zakładów przedsiębiorcy - tłumaczyła Halina Kwiatkowska.

Dodała, że zgodnie z par. 9 ust.4 rozporządzenia, w przypadku dokonywania przesunięć towarów handlowych między zakładami należącymi do tego samego podatnika, podatnik dokumentuje te zdarzenia dowodami wewnętrznymi (dowodami przesunięć).

- Gdy zatem z faktury zakupu wystawionej na siedzibę firmy towary są rozdzielane do kilku sklepów, należy sporządzić dowody przesunięć, a fakturę zaksięgować w kolumnie 10 prowadzonej księgi podatkowej. Dowody przesunięcia towaru do innych sklepów stanowią dodatkową informację do faktury zakupu. Rozdzielenie towarów do kilku sklepów można odnotować w kolumnie 16 księgi podatkowej przeznaczonej na uwagi podatnika, a dowód przesunięcia ująć w ewidencji magazynowej, o ile jest prowadzona - radzi ekspert.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK