| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 2008 roku nowa PKWiU

Od 2008 roku nowa PKWiU

Główny Urząd Statystyczny przygotował projekt zmian Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wprowadzenie nowych statystyk związane jest z harmonizacją na szczeblu unijnym i światowym. Podatnicy będą musieli analizować wpływ nowej klasyfikacji na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.


- Część aktualizacyjna może mieć znaczenie dla podatników, ułatwiając przypisanie właściwego kodu wykonywanym przez nich czynnościom, choćby przez analogię z kontrahentami zagranicznymi. Cała operacja wymagać będzie aktywności również od właścicieli aktualnie działających firm, którzy zobowiązani będą do składania ankiet aktualizacyjnych, by potem oczekiwać na zaświadczenia prezesa GUS i organów prowadzących rejestry działalności. Przeprowadzenie tej operacji w ciągu 18 miesięcy wydaje się mało realne - dodała Danuta Mochol-Gumowska.


Każda zmiana w PKWiU zmusza podatników do uważnej analizy wpływu, jaki może ona mieć na obciążenia podatkowe. Na ten aspekt zwrócił uwagę Marcin Panek, doradca podatkowy w kancelarii White & Case, który stwierdził, że wynika to ze specyficznej konstrukcji polskiej ustawy o VAT, w której liczne są odwołania do PKWiU.


- Przesunięcia między poszczególnymi pozycjami klasyfikacyjnymi PKWiU mogą mieć w praktyce bezpośredni wpływ na wysokość stawki VAT lub zwolnienia od VAT właściwych dla określonego towaru i usługi. PKWiU jest również powoływana przy określaniu katalogu usług wyłączonych z zakresu polskiego VAT jako uznanych za wykonane poza terytorium Polski. Konstrukcja ta przyznaje bardzo duże znaczenie podatkowe normom o charakterze statystycznym, co było i nadal jest powszechnie krytykowane - wyjaśnił Marcin Panek.


Zmiana klasyfikacji statystycznej potrzebnej do rozliczeń VAT niesie ryzyko powstania problemów. Przedsiębiorcy już raz się z nimi zmagali, kiedy to zmieniano PKWiU pod rządami ustawy o VAT z 1993 roku. Jednak, jeśli dla celów podatkowych stosowana będzie nadal stara klasyfikacja, to między klasyfikacją statystyczną i np. wpisem do ewidencji działalności gospodarczej a symbolami statystycznymi dla celów podatkowych powstawać będą coraz większe rozbieżności.


Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, pewnym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian do ustawy o VAT i wprowadzenie do niej przepisów zawierających symbole statystyczne, szczególnie załączników do ustawy. Tu jednak może być spory problem z zachowaniem istniejących stawek VAT przy zmianie sposobu klasyfikacji niektórych towarów czy usług.


- Gruntowna przebudowa klasyfikacji zaproponowana przez GUS nie wpłynie jednak na sposób opodatkowania. W szczególności podatnicy VAT, z którym to podatkiem PKWiU jest ściśle powiązana, mogą spać spokojnie. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 14 ustawy o VAT, zmiany w klasyfikacjach statystycznych wprowadzone po wejściu w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem. Tak więc podatnicy będą zobligowani przyjąć nowe zasady tylko wtedy, gdy zmiany w PKWiU zostaną uwzględnione w ustawie - wyjaśnił Tomasz Biel, starszy asystent BDO Numerica.


Jednocześnie zastrzegł, że takiego rozwiązania szybko spodziewać się nie należy, biorąc pod uwagę zakres zmian w klasyfikacji.


- Przypomnijmy, że rząd szacuje, że po zmianach 60 proc. towarów i usług wiązać się będzie z wątpliwościami interpretacyjnymi odnośnie do powiązań VAT - PKWiU. Natomiast odczuwalną konsekwencją zmian będzie pogłębiająca się różnica między symbolami stosowanymi przy wpisie do ewidencji gospodarczej a symbolami statystycznymi dla celów podatkowych - podsumował ekspert BDO Numerica.


Zasady stosowania Polskiej klasyfikacji wyrobów i usług

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK