| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stan bhp oceni komisja

Stan bhp oceni komisja

Koszty związane z działalnością komisji bhp ponosi pracodawca. Musi on m.in. wypłacić wynagrodzenie pracownikom za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w posiedzeniach komisji.


Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczą każdego pracodawcy, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Duże zakłady pracy mają jednak obowiązek powołania dodatkowych organów i współdziałania z nimi w sprawach z zakresu bhp. Organem takim jest komisja bezpieczeństwa i higieny pracy. Do jej powołania zobowiązany jest pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników. Komisję tę pracodawca tworzy jako swój organ doradczy i opiniodawczy, którego zakres działania wyznacza obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom.

 


Kodeks pracy nie pozostawia dowolności w kompletowaniu składu komisji bhp. Podstawową zasadą w tym zakresie jest to, że tworzą ją w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami oraz przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy.


Przewodniczącym komisji bhp jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników. Przedstawiciele załogi wchodzący w skład komisji wybierani są przez zakładowe organizacje związkowe, a jeżeli nie działają one u danego pracodawcy przez pracowników, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.


Celem komisji bhp jest czuwanie nad bezpieczeństwem i higiena pracy w zakładzie oraz współdziałanie z pracodawcą w tym zakresie. Zadania komisji zostały skonkretyzowane w kodeksie pracy. Należą do nich:

l dokonywanie przeglądu warunków pracy,

l okresowa ocena stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,

l opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym,

l formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy,

l współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bhp.


Poza tym pracodawca, u którego powołuje się komisję bhp, może w jej ramach prowadzić niezbędne konsultacje w zakresie działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczące:

l zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji i preparatów chemicznych, jeżeli mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników,

l oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz informowania pracowników o tym ryzyku,

l tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania jej zadań innym osobom oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK