REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus może nie przyjąć wydruku potwierdzenia

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Dowód zapłaty opłaty skarbowej może mieć formę elektronicznego potwierdzenia. Nie wiadomo jednak, czy wydruk takiego potwierdzenia będzie spełniał wymagania dowodu.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 

REKLAMA


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie opłaty skarbowej. Jest on konsekwencją zmian w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 225, poz. 1635 z późn. zm.), wprowadzających możliwość korzystania ze znaków opłaty skarbowej do końca 2008 roku. Projekt nowego rozporządzenia jest w znacznej części analogiczny do obowiązującego rozporządzenia ministra finansów z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz.U. nr 246, poz. 1804). Zawiera jednak pewne nowe regulacje. Zakłada m.in., że dowód zapłaty opłaty skarbowej może mieć formę elektronicznego potwierdzenia zapłaty.


Pojawia się jednak wątpliwość, czy organy podatkowe będą akceptować wydruk elektronicznego potwierdzenia zapłaty? Potwierdzenia elektroniczne są bowiem dokumentami istniejącymi w formie elektronicznej. Wyciągi z banków czy potwierdzenia przelewów, dostępne online, są dokumentem w formie elektronicznej, doręczanym poprzez elektroniczną transmisję danych. Wydruk takiego potwierdzenia nie jest już elektronicznym potwierdzeniem zapłaty. Trudno obecnie mówić o elektronicznej wymianie korespondencji z urzędami skarbowymi. Ta na razie jest w powijakach. Zatem wydruki elektronicznych potwierdzeń zapłaty opłaty skarbowej wydają się być jedynymi możliwymi do przekazywania fiskusowi.


Przepisy to nie tor przeszkód

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zdaniem Marcina Barana, doradcy podatkowego, menedżera w Ernst & Young, teoretycznie można byłoby dojść do wniosku, że wydruk elektronicznego potwierdzenia zapłaty powinien być traktowany jako papierowa kopia dowodu zapłaty. Jako taka kopia podlegałaby uwierzytelnieniu.


- Problem w tym, że - zgodnie z rozporządzeniem - podmiotami upoważnionymi do uwierzytelnienia owej kopii byliby jedynie adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi i nikt inny - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że przy interpretowaniu rozporządzenia powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie traktować przepisów jako toru przeszkód.


- Jeśli dokument elektroniczny wystawiany np. przez bank nie wymaga dla swojej ważności podpisu, to jego wydruk powinien również bez większych formalności podlegać akceptacji jako dowód uiszczenia opłaty skarbowej - podkreśla.


Zdecyduje rozsądek


Brzmienie par. 3 ust. 1 projektu rozporządzenia ministra finansów pozostawia wiele wątpliwości. Na ten aspekt zwrócił uwagę Tomasz Rysiak, prawnik z kancelarii Magnusson.

REKLAMA


- Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 26 października 2004 r. w sprawie sposobu tworzenia, utrwalania, przekazywania, przechowywania i zabezpieczania dokumentów związanych z czynnościami bankowymi, sporządzanych na elektronicznych nośnikach informacji, jedyna możliwość utrwalania elektronicznego potwierdzenia przelewu polega na zapisaniu dokumentu na elektronicznym nośniku informacji w sposób zapewniający sprawdzenie jego integralności, możliwość weryfikacji podpisu elektronicznego lub danych identyfikujących oraz możliwość odczytania wszystkich informacji zawartych w tym dokumencie - argumentował Tomasz Rysiak.


Dodał, że tym samym literalnie czytając przepisy projektu organy podatkowe nie będą mogły akceptować wydruków. Należy tym samym mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów poprawi swój błąd lub też organy podatkowe wykażą się zdrowym rozsądkiem.


JAK PRZEKAZAĆ POTWIERDZENIE

Potwierdzenie elektroniczne można albo pokazać bezpośrednio w urzędzie (z komputera), albo dostarczyć je w formie utrwalonej. Utrwalenie takiego dokumentu polega na jego zapisaniu na elektronicznym nośniku informacji w sposób zapewniający sprawdzenie jego integralności, możliwość weryfikacji podpisu elektronicznego lub danych identyfikujących oraz możliwość odczytania wszystkich informacji zawartych w tym dokumencie, aż do zakończenia okresu przechowywania dokumentu.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA