| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyt na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów

Kredyt na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów

Koszt uzyskania kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy spółki, którego celem było utrzymanie płynności finansowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


Zapadł wyrok korzystny dla spółek akcyjnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał bowiem, że koszt zaciągnięcia kredytu, który ma na celu utrzymanie płynności finansowej firmy, można uznać za koszt pośredni, a zatem można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dla spółek akcyjnych oznacza to więc, że wypracowany zysk mogą przeznaczyć na inwestycje, a dywidendę wypłacić z zaciągniętego kredytu. Koszty uzyskania tego kredytu można zaliczyć do kosztów podatkowych.

 


W sprawie rozpatrywanej przed WSA spółka akcyjna wypracowała zysk, postanowiła go jednak przeznaczyć na inwestycje, nie rezygnując jednak z wypłaty dywidendy akcjonariuszom. Zwróciła się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy koszty uzyskania kredytu na utrzymanie płynności finansowej spółki stanowią koszty uzyskania przychodu.


Zdaniem spółki wydatek ten miał związek z prowadzoną działalnością spółki, a zatem można go było zaliczyć do kosztów. Organy skarbowe nie zgodziły się jednak z tym stanowiskiem, ponieważ uznały, że nie ma wpływu na działalność gospodarczą przedsiębiorstwa. Spółka złożyła więc skargę do sądu. Twierdziła, że kredyt związany był z bieżącą działalnością firmy, a ponadto w jej interesie było utrzymanie płynności finansowej. Dodała, że koszty zaciągniętego kredytu mają charakter kosztów administracyjnych, a zatem można je zaliczyć do kosztów podatkowych.


WSA orzekł, że interpretacje organów nie zasługują na uwzględnienie. Między kosztami a przychodami spółki musi istnieć związek, może to być również związek pośredni. W spółce powstał dochód, który mógł być przeznaczony na wypłatę dywidendy. Ze względu jednak na wielkość tego dochodu nie mógł być on wypłacony z posiadanych środków bez utraty płynności finansowej. Wyjęcie środków z obrotu gospodarczego wpłynęłoby ponadto na możliwość inwestowania oraz regulowanie zobowiązań. Sąd uznał więc, że koszty zaciągnięcia kredytu na wypłatę dywidendy można uznać za koszty uzyskania przychodu.


Sygn. akt III SA/Wa 382/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK