| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wszyscy muszą weryfikować kwalifikacje

Nie wszyscy muszą weryfikować kwalifikacje

Rzemieślnicy kierujący pracami budowlanymi będą musieli należeć do izby rzemieślniczej oraz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.


zmiana prawa


Sejmowa Komisja Nadzwyczajna przygotowała projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle. Sejm rozpocznie nad nią pracę w ramach pakietu ustaw związanych z koalicyjnym programem Solidarne państwo. Projekt zawiera istotne zmiany w stosunku do poprzedniej nowelizacji, której Sejm nie zdołał uchwalić. Autorzy projektu zaproponowali w nim obok definicji rzemiosła wprowadzenie również definicji rzemieślnika. Byłaby to osoba wykonująca działalność gospodarczą w obrębie zawodów rzemieślniczych. Lista zawodów rzemieślniczych obejmuje ponad 100 zawodów i stanowi załącznik do projektu. Zawody rzemieślnicze zostały podzielone na dwie grupy. Pierwszą stanowią zawody, które można byłoby wykonywać bez posiadania rzemieślniczego certyfikatu. Aby wykonywać zawód zaliczony do drugiej grupy, rzemieślnik musiałby się wykazać świadectwem kwalifikacji.


Wymóg ten dotyczy ponad 50 zawodów. Wprowadzenie tego warunku autorzy projektu uzasadniają koniecznością ochrony praw konsumentów, którzy sami nie zweryfikują, czy osoba wykonująca usługę dysponuje odpowiednią wiedzą i praktycznymi umiejętnościami.


- Wymóg kwalifikacji został przewidziany tylko dla tych zawodów, których wykonywanie stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia obywateli, dla mienia znacznej wartości bądź ze względu na ochronę środowiska - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.


- Większość rzemieślników dysponuje takimi kwalifikacjami i nie będzie musiała ponownie ich weryfikować - dodaje.


Projekt przewiduje, że wymagane kwalifikacje w trybie przewidzianym w ustawie rzemieślnicy musieliby uzyskać w ciągu trzech lat od dnia wejścia ustawy. Z tego obowiązku byłyby zwolnione osoby, które ukończyły już 50 lat i co najmniej przez pięć lat wykonywały zawód znajdujący się na liście zawodów rzemieślniczych objętych kwalifikacjami.


Aby uzyskać wymagane uprawnienia, rzemieślnik sam mógłby wybrać drogę kształcenia, nawet poza rzemiosłem.


Rzemieślnicy, którzy kierują robotami budowlanymi, będą mieli obowiązek przynależeć do izby rzemieślniczej. Takie osoby musiałyby być członkami jednej z organizacji rzemieślniczych oraz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.


Podstawa prawna

- Ustawa z 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz.U. z 2003 r. nr 137, poz. 1304).


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »