REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limity amortyzacji trzeba liczyć dla każdego wspólnika

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Limity amortyzacji w spółce cywilnej należy obliczać dla wspólników proporcjonalnie do udziału każdego z nich w zyskach spółki.


Jedną z pozytywnie ocenianych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. jest możliwość dokonywania przez pewną grupę podatników jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od określonych grup środków trwałych. Regulacje dotyczące przyśpieszonej amor- tyzacji zostały zawarte w art. 22k ust. 7-12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT).

REKLAMA


Wątpliwości podatników

REKLAMA


Magdalena Mucha-Prymas, menedżer podatkowy w BDO Numerica, wskazała w rozmowie z nami, że analizując wątpliwości podatników co do właściwego rozumienia wprowadzonych przepisów, należy zwrócić uwagę na problem stosowania przyśpieszonej amortyzacji przez spółki cywilne. Niejednokrotnie powstaje bowiem pytanie, czy limit 50 tys. euro w przypadku spółki cywilnej powinien być liczony dla spółki jako podmiotu niebędącego osobą prawną czy też odnosi się on do poszczególnych jej wspólników.


- W piśmie z 29 czerwca 2007 r. o numerze MB8/ /522/2007 Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w definicji małego podatnika wyraźnie wskazuje się, że jest to podatnik, u którego wartość przychodów ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro - tłumaczyła Magdalena Mucha-Prymas.


Dodała, że art. 24 ustawy o PIT wskazuje, że spółki cywilne są zobowiązane prowadzić odpowiednio podatkową księgę przychodów i rozchodów bądź księgi rachunkowe oraz ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Ten fakt, zdaniem resortu finansów, jest naturalną konsekwencją stanu prawnego, w którym nabywcą środków trwałych jest spółka cywilna i to ona jest umocowana do prowadzenia ewidencji oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych - podkreśla nasza rozmówczyni.


Jednorazowy odpis

REKLAMA


Według Agnieszki Adamczyk, konsultanta w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, przepisy ustaw o podatkach dochodowych przewidują, że podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.


- W przypadku spółek cywilnych podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki, a nie sama spółka. To oznacza, że każdy ze wspólników pozostanie małym podatnikiem tak długo, aż przychody ze sprzedaży przypadające na tego wspólnika przekroczą limit ustawowy. Również limit do dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do równowartości kwoty 50 tys. euro przysługuje każdemu ze wspólników - argumentowała Agnieszka Adamczyk.


Jej zdaniem przyjęcie interpretacji, że limit ten jest wspólny dla wszystkich wspólników spółki cywilnej prowadziłoby do trudnego do zaakceptowania wniosku, że zasady opodatkowania działalności prowadzonej indywidualnie są korzystniejsze niż dla prowadzących działalność w ramach spółki cywilnej.


MAŁY PODATNIK

Mały podatnik to taki, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA