| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe wymagania dla stacji demontażu aut

Nowe wymagania dla stacji demontażu aut

Stacje demontażu samochodów i punkty zbiórki starych aut muszą być wyposażone w wagi oraz separatory do rozdzielania substancji ciekłych.


NOWE PRAWO


Dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące firm zajmujących się odbiorem starych aut oraz ich demontażem. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. z 2007 r., nr 128, poz. 892), przedsiębiorstwa zajmujące się rozbiórką starych aut muszą posiadać separator substancji ropopochodnych o odpowiedniej przepustowości dostosowanej do wielkości powierzchni objętej systemem odprowadzania ścieków przemysłowych. W takim zakładzie nie może też zabraknąć specjalnej wagi, która będzie w stanie zważyć pojazdy o masie 3,5 tony.


Miejsce, gdzie będą przetrzymywane stare samochody, musi mieć utwardzoną i szczelną nawierzchnię. Powierzchnia takiego sektora nie może być ponadto mniejsza niż 200 mkw. Stacje demontażu muszą także posiadać miejsce - koniecznie budynek - w którym usuwa się niebezpieczne substancje z aut. Ma być ono zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. W przypadku pojazdów z instalacją gazową, po wymontowaniu zbiornika na ten rodzaj paliwa, trzeba je natychmiast usunąć z sektora, gdzie dokonuje się demontażu.


- Wielu przedsiębiorców z pewnością nie spełni tych wymagań, gdyż obecnie tylko część z nich jest w stanie działać zgodnie z rozporządzeniem - mówi Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów.


Według danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska około 50 proc. stacji demontażu w pełni realizuje określone obowiązki. Natomiast w przypadku punktów zbierania pojazdów około 20 proc. właściwie wykonuje swoją pracę. Zmieniają się również przepisy rozporządzenia w sprawie wymagań dla punktów zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. z 2007 r. nr 128, poz. 893). Również i te przedsiębiorstwa muszą, podobnie jak stacje demontażu, posiadać urządzenia, które są w stanie ważyć pojazdy do 3,5 tony.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK