| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deweloperzy chcą mieć wpływ na ustawę

Deweloperzy chcą mieć wpływ na ustawę

W opinii deweloperów projektowana ustawa o ochronie nabywcy w transakcjach deweloperskich jest potrzebna, ale musi uwzględniać rynkowe realia.


Branża deweloperska popiera pomysł resortu budownictwa stworzenia regulacji chroniących nabywców w transakcjach deweloperskich. Projektowana ustawa musi jednak uwzględniać interesy firm deweloperskich.


- Taka regulacja z pewnością się przyda. Wszystko zależy jednak od tego, czy ministerstwo będzie skłonne racjonalnie przedyskutować z nami wszystkie pomysły - mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.


Ministerstwo Budownictwa chce m.in., aby w umowach precyzowano termin zakończenia inwestycji. Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, podkreśla jednak, że nie wszystko zależy od dewelopera.


- Na przykład oczekiwanie na wydanie przez urzędy dokumentów niezbędnych do przeniesienia własności trwa niekiedy o wiele miesięcy dłużej niż powinno. Przedsiębiorca nie powinien ponosić konsekwencji niewydolności urzędów - zaznacza Jacek Bielecki.


Deweloperzy popierają pomysł wprowadzenia rachunku powierniczego (na taki rachunek trafiałoby 20 proc. przedpłaty na mieszkanie, którą deweloper otrzymałby po ukończeniu budowy), ale powinien on być tylko jedną z form zabezpieczenia wpłat klientów.


- W innym razie banki mogłyby decydować, komu wolno być deweloperem, a komu nie, gdyż bez zgody banku na otwarcie rachunku powierniczego nie można by prowadzić działalności - mówi Jacek Bielecki.


Niektóre pomysły resortu budownictwa, które - zdaniem deweloperów - nie uwzględniają specyfiki działalności deweloperskiej, mają swoje źródło w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przykładem może być żądanie, aby ostateczna powierzchnia mieszkania była dokładnie taka, jak zapisana w umowie.


- Proces budowlany ma swoje możliwości precyzji. Praktyka pokazuje, że różnice do 2 proc. powierzchni zapisanej w umowie i rzeczywistej oddanej do użytkowania są czymś normalnym - dodaje Jacek Bielecki.


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »