| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej rozliczeń w walutach obcych

Więcej rozliczeń w walutach obcych

Firmy, które pośredniczą w przekazach pieniężnych za granicę, oraz strony umowy, której przedmiotem jest nabycie rzeczy lub praw w obrocie z zagranicą, nie będą musiały mieć pozwolenia na rozliczanie w walutach obcych.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych, który poszerza zakres zezwoleń na dokonywanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Projekt udziela ogólnego zezwolenia na takie rozliczenia między przedsiębiorcami, którzy pośredniczą w dokonywaniu przekazów pieniężnych za granicę, a rezydentami korzystającymi z ich usług. Takich rozliczeń będą mogli też dokonywać rezydenci - strony umowy zlecenia, jeśli przedmiotem umowy jest nabycie określonych rzeczy lub praw dla dającego zlecenie w obrocie z zagranicą.


Projekt utrzymuje obecną zasadę, iż dokonywanie w kraju, między rezydentami, rozliczeń w euro i innych walutach wymienialnych jest dozwolone, jeśli stroną umowy jest konsument. Warunkiem skorzystania będzie jednak jednoczesne zaoferowanie konsumentowi przez przedsiębiorcę zawarcia oraz wykonania umowy w walucie polskiej. Dopiero w przypadku nieskorzystania przez konsumenta z tej możliwości, strony będą mogły zawrzeć i wykonać umowę w walucie obcej


- Takie zezwolenie nie będzie więc prowadzić do uchylenia zasady wyrażania wszelkich zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski w walucie polskiej. Gdy umowa między stronami zostanie zawarta w walucie polskiej, przedsiębiorca nie będzie mógł odmówić przyjęcia od konsumenta zapłaty w złotych ze skutkiem wykonania zobowiązania - mówi Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów.


Wśród istotnych postanowień w zakresie obrotu konsumenckiego projekt stanowi, że nie trzeba będzie korzystać z pośrednictwa banków przy dokonywaniu rozliczeń w obrocie dewizowym w kwotach wyższych niż 15 tys. euro. Warunkiem będzie jednak przeprowadzenie rozliczenia w sposób bezgotówkowy w innej formie (np. przy użyciu kart płatniczych) oraz między osobami fizycznymi bez związku z działalnością gospodarczą.


Rezydenci będą uprawnieni także do nabywania od rezydentów i nierezydentów z krajów trzecich udziałów i akcji w spółkach oraz jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych z siedzibą w krajach trzecich, jak też dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych przez nierezydentów z krajów trzecich.


Projekt przewiduje, że traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 września 2002 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych.


Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »