| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki

KIG: raport o znaczeniu działań Sejmu dla gospodarki

Obniżka składki rentowej łącznie o 7 pkt. proc., przyspieszenie postępowania egzekucyjnego oraz nowelizacja Prawa zamówień publicznych - to według Krajowej Izby Gospodarczej najlepsze zmiany wprowadzone przez Sejm w II kwartale 2007 r.


Izba po raz siódmy przedstawiła swój raport "Barometr przyjazności legislacyjnej Sejmu dla gospodarki i przedsiębiorczości". Eksperci KIG ocenili 53 uchwalone w II kwartale ustawy, z których - według KIG - 32 nie miały żadnego wpływu na gospodarkę, 14 miały niewielkie znaczenie, a 7 było ważnych dla biznesu.


Prezes KIG Andrzej Arendarski skrytykował na środowej konferencji postawę rządu, który - według niego - nic nie robi, by poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dodał, że KIG jest też rozczarowany brakiem aktywności ze strony opozycji, która - jak powiedział - wychodzi z założenia, że i tak nic nie da się zrobić.


"Jeśli dojdzie do wyborów, chcielibyśmy, by przyszły rząd przykładał większą wagę do spraw gospodarczych" - powiedział Arendarski. Ostrzegał, że mimo iż gospodarka rozwija się w dobrym tempie, już w przyszłym roku mogą pojawić się kłopoty.


Według eksperta KIG Mieczysława Bąka, jedną z najważniejszych zmian uchwalonych przez Sejm w II kwartale była ustawa zakładająca obniżkę składki rentowej. Jego zdaniem, będzie to miało niewielki wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy, ale pracownicy firm i osoby pracujące na własny rachunek zaoszczędzą dzięki temu ok. 100 zł miesięcznie.


Izba pozytywnie oceniła też nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma przyspieszyć postępowanie egzekucyjne i zmniejszyć jego koszty. Pozytywnie ocenia też nowelizację Prawa zamówień publicznych, podwyższającą próg, od którego trzeba będzie stosować przetargi, z 6 do 14 tys. euro.


Bardzo negatywnie eksperci KIG ocenili natomiast ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy, która zwiększa kary dla pracodawców. Ich zdaniem, ustawa jest zbyt restrykcyjna i może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania firm.


KIG krytykuje też dotyczącą powstawania supermarketów ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która - zdaniem ekspertów - zwiększa biurokrację i jest korupcjogenna, uderzy nie tylko w duże sieci handlowe, ale też w średnie sklepy, np. ze sprzętem elektrycznym oraz w salony meblowe.


Izba ocenia też co kwartał "przyjazność partii politycznych dla gospodarki w trakcie głosowań sejmowych". Tym razem najlepiej wypadli posłowie LPR, wyprzedzając nieznacznie PiS i PO. Dalsze miejsca zajęły kluby PSL, Samoobrona i SLD.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »