| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki cywilne uzyskują podmiotowość w wielu krajach

Spółki cywilne uzyskują podmiotowość w wielu krajach

W praktyce obrotu gospodarczego istnieje luka między prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę jednoosobowego a spółką jawną. Stąd tak wielka popularność w obrocie spółki cywilnej.


W Gazecie Prawnej nr 137 z 17 lipca 2007 r. ukazał się artykuł profesora Wojciecha Katnera będący polemiką z wyrażonym przeze mnie poglądem w wywiadzie udzielonym GP z 3 lipca 2007 r., w którym opowiedziałem się za podjęciem prac nad przyznaniem spółce cywilnej podmiotowości prawnej. Profesor Wojciech Katner uznał ten pogląd za obrazobórczy. Ze względu na znany specyficzny temperament polemiczny profesora oraz całkowicie odmienne zasady toczenia polemiki od tych, które wyznaje autor artykułu, pominę tę część wypowiedzi, która koncentruje się na pozamerytorycznej argumentacji ad personam. Ocenę formy wypowiedzi pozostawiam czytelnikom. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że argumentacja ad personam jest zazwyczaj stosowana przez osoby, które pragną w ten sposób pokryć braki w zakresie argumentacji merytorycznej. Co do meritum sporu, to sprowadza się on w gruncie rzeczy do odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: czy istnieją jedynie słuszne i niezmienne konstrukcje prawne oraz czy stabilność prawa jest wartością samą w sobie.


Różnica w poglądach między mną a Wojciechem Katnerem polega na tym, że w mojej ocenie uznanie, że istnieją jedynie słuszne i niezmienne konstrukcje prawne, jest hamowaniem postępu naukowego. Prowadzi to do odseparowania nauki prawa od potrzeb praktyki obrotu. Wojciech Katner najwyraźniej jest zwolennikiem zasady, że jeżeli praktyka obrotu nie potrafi korzystać ze stworzonej konstrukcji prawnej, to oznacza to zawsze, iż praktyka obrotu nie dojrzała do jedynie słusznej konstrukcji prawnej, a więc że jest to problem praktyki obrotu. Ja stoję na stanowisku, że w przypadku rozminięcia się konstrukcji prawnej z potrzebami praktyki obrotu, a tak jest w przypadku spółki cywilnej, co najmniej należy poddać ten stan krytycznej analizie. Być może jednak niewłaściwa jest konstrukcja prawna. Co do stabilności prawa, to autor artykułu najwyraźniej nie dostrzega, że nie tylko w Polsce, ale w całej Europie toczą się prace nad reformą prawa prywatnego. Wynikają one z założenia, że stabilność prawa jest wartością, ale dotyczy to dobrego prawa, a nie jakiegokolwiek prawa. Nie ma praw niezmiennych. W Polsce od kilkunastu lat działa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, skupiająca profesorów prawa cywilnego i sędziów Sądu Najwyższego pod przewodnictwem obdarzanego wielkim autorytetem profesora Zbigniewa Radwańskiego, którzy, w świetle słów Wojciecha Katnera gmerają w ustawach. Wiek członków Komisji jest przy tym zróżnicowany, co powoduje, że rewolucyjny zapał, wbrew obawom mojego polemisty, jest pod należytą kontrolą.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK