| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat zdecyduje, czy będzie zakaz pracy w dni świąteczne

Senat zdecyduje, czy będzie zakaz pracy w dni świąteczne

Jeśli Senat nie wniesie poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji kodeksu pracy, praca w handlu w święta nadal będzie dozwolona.


ZMIANA PRAWA


Z przyjętej przez Sejm nowelizacji kodeksu pracy, która ma zakazać pracy w święta w handlu, nie wynika jednoznacznie, że pracownicy zatrudnieni w tej branży rzeczywiście będą mieć dodatkowe 12 dni wolne w roku. Taka jest opinia Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.


- Przeciwnie, wydaje się, że nadal można uznać za dopuszczalną pracę w placówkach handlowych w święta ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności - uważa Bożena Langner, główny specjalista ds. legislacji w Kancelarii Senatu.


Wynika to z błędu, jaki popełnili posłowie w trakcie prac nad nowelą. Sejm chciał bowiem wprowadzić zakaz pracy w handlu w święta poprzez usunięcie z art. 15110 pkt 9 kodeksu pracy lit. a), czyli placówek handlowych, jako miejsc, w których dozwolona jest praca w niedziele i święta.


- Tymczasem katalog zawarty w pkt 9 nie ma charakteru zamkniętego, wymienia jedynie przykładowe prace, których wykonywanie w niedziele i święta jest konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności - mówi prof. Andrzej Patulski.


W jego opinii, zbieżnej do stanowiska Biura Legislacyjnego Senatu, nowelizacja uchwalona przez Sejm nie wprowadza więc absolutnego zakazu pracy w handlu w święta, bo pracodawcy mogą wykazać, że praca w sklepie służy np. zaspokojeniu codziennych potrzeb konsumentów, nawet jeśli nie jest wymieniona wprost w katalogu takich prac w art. 15110 pkt 9 kodeksu pracy.


Błąd posłów chcą naprawić senatorowie. Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu rozpatrzą oni uchwaloną przez Sejm nowelizację kodeksu pracy. Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej poparła już zgłoszoną przez senator Ewę Tomaszewską poprawkę do noweli. Do kodeksu pracy ma zostać wprowadzony odrębny artykuł 1519a, który wprost wprowadzi zakaz pracy w święta w placówkach handlowych, równiez wtedy, gdy święto takie wypada w niedzielę.


Tak sformuowaną poprawkępoparła obecna na posiedzeniu Komisji Halina Olendzka, wiceminister pracy i polityki społecznej.


Senatorowie chcą także, aby nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca zakaz pracy w handlu w święta weszła w życie w trzy miesiace, a nie jak proponowali posłowie w 30 dni od jej ogłoszenia.


Jeżeli Senat nie poprze poprawki zgłoszonej przez Komisję, pracownicy zatrudnieni w handlu nadal będą musieli pracować w święta, jeśli pracodawcy zdecydują, że ich placówki będą otwarte w takie dni. Chodzi o wszystkie święta wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.), czyli Nowy Rok, Wielkanoc (dwa dni), 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz Boże Narodzenie (dwa dni). Razem 12 dni świątecznych.


27 tys. osób może stracić pracę w handlu z powodu zakazu pracy w święta


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »