| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej sankcji dla przedsiębiorcy bez adwokata

Mniej sankcji dla przedsiębiorcy bez adwokata

Będą łagodniejsze sankcje dla przedsiębiorców, którzy źle obliczyli opłatę za pozew wniesiony w sprawie gospodarczej.


ZMIANA PRAWA


W przekazanym do Sejmu projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zaproponowano złagodzenie sankcji za wnoszenie obarczonych brakami pozwów w sprawach gospodarczych wnoszonych przez strony niereprezentowane przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego.


Skorzystają więc strony, które same dochodzą roszczeń przed sądem gospodarczym.


Projekt przewiduje, że pismo wszczynające postępowanie, wniesione w postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych przez stronę nieposiadającą profesjonalnego pełnomocnika, od którego nie została wniesiona należyta opłata, sąd zwróci bez wzywania do uiszczenia jej. Chodzi tu o opłatę w wysokości stałej albo stosunkowej, obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.


W zarządzeniu o zwrocie pisma sąd określi wysokość należnej opłaty oraz wskaże skutki ponownego wniesienia pisma.


W ciągu tygodnia od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma strona będzie więc mogła uiścić brakującą kwotę. Jeżeli tym razem nie popełni błędu, to wówczas pismo wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia. Gdyby jednak przedsiębiorca ponownie pomylił się, to wówczas nawet właściwie opłacone pismo nie wywoła skutków od daty pierwotnego wniesienia.


Teraz sankcje za niewłaściwe opłacenie pisma procesowego są stosowane przez sądy do pism zarówno wnoszonych przez adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, jak i przedsiębiorców niereprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników.


W dodatku przepisy procedury cywilnej różnicują uprawnienia powoda i pozwanego. Powodowi dają możliwość uiszczenia w ciągu tygodnia brakującej opłaty i wówczas negatywne skutki związane z wniesieniem pozwu są zniesione. W takim przypadku pozew wywołuje skutki prawne od daty pierwotnego wniesienia.


Natomiast takich uprawnień teraz nie ma pozwany, który źle opłacił na przykład apelację, skargę kasacyjną, zażalenie, sprzeciw od wyroku zaocznego albo zarzuty od nakazu zapłaty. Takie pisma sąd odrzuca bez wzywania do uiszczenia należnej opłaty i bez możliwości uzupełnienia tego braku.


- Niewywołanie skutków od daty pierwotnego wniesienia jest dosyć dotkliwą sankcji, bo może prowadzić nawet do przedawnienia roszczenia - twierdzi radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

- Z powodu omyłki matematycznej powodującej niedopłatę kilku złotych przedsiębiorca może starcić nawet duże kwoty - wyjaśnia Wojciech Biernacki.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK