| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki będą informować o kontach firmowych

Banki będą informować o kontach firmowych

Prokuratorzy i sądy będą mogły domagać się od banku informacji związanych z rachunkiem przedsiębiorcy.


ZMIANA PRAWA


Projekt nowelizacji prawa bankowego (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.) przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, że banki będą zobowiązane na żądanie sądu lub prokuratora do udzielania informacji objętych tajemnicą bankową, a związanych z rachunkiem przedsiębiorcy. Obowiązek ten będzie obejmował nawet sytuacje, gdy w trakcie prowadzonego postępowania nie postawiono jeszcze zarzutu popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego konkretnym osobom.


Uzasadnieniem zmiany jest fakt, iż prokuratury na terenie całego kraju napotykają poważne trudności w wykorzystywaniu do celów dowodowych informacji związanych z obrotem środkami finansowymi na rachunkach bankowych osób fizycznych, w sytuacji gdy taki rachunek wykorzystywany był do prowadzenia działalności gospodarczej. Banki bowiem odmawiają udzielania takich informacji, zasłaniając się tajemnicą bankową i interpretując ściśle pojęcie osoby fizycznej. W konsekwencji udzielają informacji tylko co do prywatnych rachunków osób fizycznych. Zdaniem MSWiA takie uregulowanie pozostawia furtkę dla przestępców, którzy zakładają firmowe rachunki bankowe i za ich pośrednictwem dokonują prania pieniędzy pochodzących z popełnianych przestępstw oraz zmniejszają efektywność ścigania i pociągania ich do odpowiedzialności.


- Dlatego nowelizacja ustawy Prawo bankowe jest w tym zakresie konieczna - podsumowuje Michał Rachoń, rzecznik prasowy MSWiA.


Projektowana zmiana prawa bankowego ma spowodować, że banki nie będą już zasłaniać się tajemnicą bankową. Proponowane rozwiązanie ma rozwiać wątpliwości w interpretowaniu zakresu pojęcia tajemnicy bankowej w przypadku rachunków należących do osób fizycznych. Po wprowadzeniu zmiany sąd lub prokurator będzie mógł żądać od banku informacji związanych z obrotem finansowym na rachunkach bankowych osób fizycznych, które zostały założone w celu prowadzenia działalności gospodarczej.


- Zmiany są jak najbardziej pożądane i zgodne z oczekiwaniami praktyki - wyjaśnia Jerzy Bańka, prawnik ze Związku Banków Polskich.


Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i społecznych.


MAŁGORZATA OSTRZYŻEK

malgorzata.ostrzyzek@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »