| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedstawiciele pracowników będą chronieni przed zwolnieniem

Przedstawiciele pracowników będą chronieni przed zwolnieniem

Pracodawcy nie mogą zwalniać z pracy członków zespołów negocjacyjnych ustalających zasady połączenia spółek transgranicznych.


Zmiana prawa


W przypadku powstania spółek transgranicznych, przedstawiciele załogi wchodzący w skład specjalnego zespołu negocjacyjnego, przedstawicielskiego, rady nadzorczej powstałej w wyniku połączenia się spółek transgranicznych będą specjalnie chronieni. Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć im ani rozwiązać stosunku pracy. Ochrona ta będzie obowiązywać w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu. Dodatkowo na zwolnienie takiego pracownika zgodę musi wyrazić zakładowa organizacja związkowa, a jeżeli nie jest on reprezentowany przez zakładową organizację związkową, decyzję taką musi zaakceptować okręgowy inspektor pracy.


Takie zasady ochrony pracowników przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wynikają one z projektu ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek. Podstawowym celem projektu nowej ustawy jest implementacja przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/ 56/ WE z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych oraz uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniki ich połączenia.


Dyrektywa ta wprowadziła generalną zasadę, że kwestie udziału pracowników w zespołach negocjacyjnych, zespołach przedstawicielskich oraz radach nadzorczych lub radach administrujących spółek będą regulowane przez przepisy krajowe państwa członkowskiego, w którym znajdzie się siedziba powstałej spółki. Jednak będzie to możliwe tylko w przypadku, jeśli przepisy takie istnieją. Ponieważ w polskim prawie nie ma powszechnego systemu uczestnictwa pracowników w organach spółek kapitałowych, konieczne jest zatem stworzenie systemu uczestnictwa pracowników w czasie łączenia się spółek. Dodatkowo nowa spółka powstała w wyniku połączenia dwóch firm musi podjąć środki mające na celu zapewnienie praw pracowników zatrudnionych w innych spółkach krajowych. I to także tych przyłączonych do spółki transgranicznej w ciągu trzech lat od daty rejestracji nowej firmy.


Warto wiedzieć, że pracodawcy, którzy będą blokować powstanie zespołów negocjacyjnych lub przedstawicielskich, a w ich spółkach nie działają związki zawodowe, muszą się liczyć z karą. Przygotowany przez resort pracy projekt ustawy zakłada ograniczenie wolności albo karę grzywny. Ustawa może wejść w życie 15 grudnia 2007 r.


BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK