| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca nie może działać agresywnie

Przedsiębiorca nie może działać agresywnie

W reklamie nie będzie wolno nakłaniać dzieci lub ich rodziców do nabywania produktów.


ZMIANA PRAWA 


Dziś Senat zajmie stanowisko w sprawie uchwalonej przez Sejm ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.


- Ustawa implementuje do prawa polskiego Dyrektywę 2005/29/EWG Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 maja 2005 r. w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych i stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym - wyjaśnia Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


- W ten sposób zostaną wypełnione luki w do tej pory obowiązującym ustawodawstwie, co doprowadzi do poprawy ochrony konsumentów - dodaje Marek Niechciał.


Ustawa zakazuje stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych, czyli sprzecznych z dobrymi obyczajami i wprowadzających w błąd.


Za wprowadzające w błąd działanie ustawa uznaje między innymi rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz zatajenie lub nieprzekazanie w sposób jednoznaczny lub we właściwym czasie istotnych informacji dotyczących produktu. Za nieuczciwe uważa się też agresywne praktyki rynkowe. Przedsiębiorca nie powinien wywoływać wrażenia, że konsument nie może opuścić jego pomieszczeń bez zawarcia umowy albo żądać od konsumenta zgłaszającego roszczenie w związku z umową ubezpieczenia, aby przedstawił dokumenty niezbędne do ustalenia zasadności roszczenia.


Za agresywną praktykę rynkową uważa się też składanie wizyt w miejscu zamieszkania konsumenta, ignorując jego prośbę o opuszczenie lokalu oraz uciążliwe nakłanianie konsumenta przez telefon, faks, pocztę elektroniczną lub inne środki porozumiewania się na odległość do nabycia produktu.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK