| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe zasady pomocy dla przedsiębiorców

Nowe zasady pomocy dla przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

 


ZMIANA PRAWA


 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłaci tym osobom jednorazowe dofinansowanie na założenie własnej firmy, prowadzenie działalności rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej - wynika z nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wejdzie w życie 30 lipca. Wysokość dotacji określi umowa ze starostą, ale nie może ona być wyższa od 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (w I kwartale tego roku była to kwota 40 637,10 zł). Osoba, która otrzyma dotację do założenia własnej firmy, będzie musiała ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych tylko wtedy, gdy z własnej winy naruszy warunki umowy o dofinansowanie podpisywanej ze starostą.


Dotychczas niepełnosprawni mogli starać się o udzielenie pożyczki na pomoc w założeniu własnej firmy. W ciągu kilku ostatnich lat z tej formy pomocy korzystało jednak coraz mniej osób (w 2006 roku o 13 proc. mniej niż rok wcześniej).


- Pożyczkę trzeba spłacić, a dofinansowanie jest bezzwrotne. Dodatkowo osoba, która założyła firmę i otrzymała na ten cel pożyczkę, nie mogła starać się o dofinansowanie do spłaty rat kredytu bankowego, zaciągniętego już w trakcie prowadzenia własnej działalności - tłumaczy Mirosław Fogiel, niepełnosprawny prowadzący własną firmę.


W rezultacie z dofinansowania do rat kredytu (w maksymalnej wysokości połowy jego oprocentowania) skorzystało w ubiegłym roku zaledwie 36 osób spośród około 40 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców. Łączna kwota takich dopłat wyniosła 230 tys. zł.


Od 1 stycznia 2008 r. niepełnosprawni mający własną firmę będą mogli także wystąpić do PFRON z wnioskiem o refundację składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Do wniosku będą musieli dołączyć miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych składkach oraz stopniu niepełnosprawności. Z własnej kieszeni zapłacą jednak składkę wypadkową i na Fundusz Pracy oraz (dobrowolnie) składkę chorobową.


Zdaniem ekspertów osoby te zyskają na takim rozwiązaniu, gdyż ich emerytury będą wyższe. Nabędą oni też prawo do zasiłków i innych świadczeń ubezpieczeniowych.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »