| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracownicy handlu nie będą pracować w święta

Pracownicy handlu nie będą pracować w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

 


ZMIANA PRAWA


Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza zakaz pracy w placówkach handlowych w święta, m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz 1 i 3 maja. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.


- Biorąc pod uwagę terminarz prac obu izb parlamentu, wszystko wskazuje, że pierwszym wolnym świętem dla pracowników handlu będzie 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych - tłumaczy Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca noweli kodeksu pracy.


Poparcia Sejmu nie uzyskała poprawka zgłoszona przez posłów Prawicy Rzeczypospolitej, zgodnie z którą zakaz pracy w handlu obowiązywałby nie tylko w 12 dni świątecznych, ale także w każdą niedzielę. Oznacza to, że niedziele w handlu będą ustawowo wolne, tylko jeśli w tym dniu przypadnie któreś ze świąt kościelnych lub państwowych. Obecnie praca w placówkach handlowych jest dozwolona we wszystkie niedziele i święta, bez względu na wielkość sklepu i asortyment sprzedawanych towarów.


Zakaz pracy w handlu w dni świąteczne nie będzie obowiązywał m.in. placówek kultury, oświaty, stacji benzynowych i aptek, bo zaspokajają one szczególne potrzeby klientów.


- Zgodnie z nowelizacją w święta będą mogli też pracować wszyscy handlarze, którzy nie zatrudniają pracowników - tłumaczy Halina Olendzka, wiceminister pracy i polityki społecznej.


Zapewniła ona jednocześnie, że kontrole w zakresie przestrzegania nowych przepisów będzie przeprowadzać Państwowa Inspekcja Pracy.

Z ekspertyz przygotowanych na potrzeby projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie czasu pracy w handlu może spowodować zwolnienia pracowników. Pracę w handlu może stracić od 18 tys. do 27 tys. osób.


Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan konsekwencje wprowadzenia zmian w czasie pracy w święta mogą mieć wpływ także na zasady zatrudniania pracowników handlowych. Nowela kodeksu pracy nie wprowadza bowiem zakazu handlu w dni świąteczne, a jedynie zakaz pracy w placówkach świadczących tego typu usługi.


- Pracodawcy z branży handlowej mogą więc coraz częściej zatrudniać pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę. Wtedy nie będzie ich łączył stosunek pracy, więc nie będzie też obowiązywał zakaz pracy w święta - mówi Krzysztof Kajda, ekspert PKPP Lewiatan.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK