| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Przedsiębiorca mógłby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na co najmniej 10 dni bez wyrejestrowywania się z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji w gminie.

 


ZMIANA PRAWA


 

Prawica Rzeczpospolitej przygotowała projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807).


W odmienny sposób niż w projektach przygotowanych przez Ministerstwo Skarbu oraz grupę Szejnfelda uregulowano w nim sposób zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Zaproponowano, aby każdy z nich mógł zawiesić działalność na czas nie krótszy niż 10 kolejnych dni, a najdłużej na 303 dni w ciągu roku. Przedsiębiorcy wykonujący działalność sezonowo nie musieliby w tym czasie wyrejestrowywać się z rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym lub z ewidencji w gminie. Wystarczy, że złożą do sądu rejonowego wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej lub zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące zawieszenia działalności do ewidencji w gminie. We wniosku albo zgłoszeniu powinni podać datę rozpoczęcia i zakończenia zawieszenia.


- W okresie zawieszenia przedsiębiorca nadal pozostawałby pracodawcą i podmiotem praw i obowiązków - tłumaczy poseł Artur Zawisza. Chodzi o to, aby nie zawieszał działalności tylko w celu uniknięcia roszczeń kontrahentów oraz organów państwowych. Zawieszenie działalności gospodarczej nie może też być sposobem na uniknięcie kontroli - dodaje poseł. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie płaciłby składek na ubezpieczenie społeczne, ale musiałby je odprowadzać na ubezpieczenie zdrowotne. Nie musiałby też odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy i składać deklaracji podatkowej.


MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

 

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »