| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Przedsiębiorca mógłby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na co najmniej 10 dni bez wyrejestrowywania się z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji w gminie.

 


ZMIANA PRAWA


 

Prawica Rzeczpospolitej przygotowała projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807).


W odmienny sposób niż w projektach przygotowanych przez Ministerstwo Skarbu oraz grupę Szejnfelda uregulowano w nim sposób zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Zaproponowano, aby każdy z nich mógł zawiesić działalność na czas nie krótszy niż 10 kolejnych dni, a najdłużej na 303 dni w ciągu roku. Przedsiębiorcy wykonujący działalność sezonowo nie musieliby w tym czasie wyrejestrowywać się z rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym lub z ewidencji w gminie. Wystarczy, że złożą do sądu rejonowego wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej lub zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące zawieszenia działalności do ewidencji w gminie. We wniosku albo zgłoszeniu powinni podać datę rozpoczęcia i zakończenia zawieszenia.


- W okresie zawieszenia przedsiębiorca nadal pozostawałby pracodawcą i podmiotem praw i obowiązków - tłumaczy poseł Artur Zawisza. Chodzi o to, aby nie zawieszał działalności tylko w celu uniknięcia roszczeń kontrahentów oraz organów państwowych. Zawieszenie działalności gospodarczej nie może też być sposobem na uniknięcie kontroli - dodaje poseł. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie płaciłby składek na ubezpieczenie społeczne, ale musiałby je odprowadzać na ubezpieczenie zdrowotne. Nie musiałby też odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy i składać deklaracji podatkowej.


MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK