| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać osoby zza wschodniej granicy

Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać osoby zza wschodniej granicy

Od 20 lipca polskie firmy działające we wszystkich branżach będą mogły bez zezwolenia zatrudniać na trzy miesiące Białorusinów, Ukraińców i Rosjan.


ZMIANA PRAWA


Wczoraj w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie mające ułatwić zatrudnianie w Polsce obcokrajowców. Wejdzie w życie 20 lipca i od tej daty polskie firmy będą mogły zatrudniać Ukraińców, Rosjan i Białorusinów bez zezwoleń na pracę.


Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 27 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. nr 120, poz. 824) przewiduje, że obywatele krajów graniczących z Polską będą mogli pracować u nas przez trzy miesiące bez zezwolenia we wszystkich branżach, a nie jak było do tej pory wyłącznie w rolnictwie. Pracodawcy będą musieli jedynie wystawić im oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy. W praktyce na przykład Ukrainiec, który otrzyma od polskiej firmy takie oświadczenie, zyska w polskim konsulacie wizę na trzy miesiące i będzie mógł w tym czasie pracować.


Pierwotnie resort pracy chciał wprowadzić ułatwienia w zatrudnianiu nie tylko obywateli państw graniczących z Polską, ale także z Dalekiego Wschodu. Projekt rozporządzenia przewidywał, że do Polski będą mogli grupowo przyjeżdżać do pracy na trzy miesiące obywatele innych krajów świata, np. Chin czy Indii. Ci jednak mieliby pracować wyłącznie w budownictwie i rolnictwie, a ich rekrutację miały prowadzić polskie urzędy pracy. Propozycja ta nie zyskała akceptacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort obawiał się, że obcokrajowcy z Azji przyjeżdżaliby do Polski formalnie do pracy, ale w rzeczywistości po to, aby zostać w Polsce bądź wyjechać do innego kraju UE.


Jak zapewnił nas wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski resort będzie dalej dążył do tego, aby ułatwić zatrudnianie pracowników także z Dalekiego Wschodu. Może się to okazać konieczne, bo dotychczasowe zainteresowanie pracą w Polsce przez obcokrajowców zza wschodniej granicy w rolnictwie było znikome. Z danych resortu pracy wynika, że od września do połowy maja pracę na podstawie rozporządzenia podjęło w Polsce 1560 osób, z czego 1535 byli to Ukraińcy.


Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK