| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Transfer praw nie jest działalnością gospodarczą

Transfer praw nie jest działalnością gospodarczą

Przeniesienie poprzez przetarg prawa do korzystania z częstotliwości dla świadczenia usług telekomunikacyjnych nie jest działalnością gospodarczą.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie T - Mobile Austria (C-284/04), interpretując w nim definicję działalności gospodarczej wynikającą z VI Dyrektywy VAT.


Według ETS, art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że przeniesienie w drodze przetargu zorganizowanego przez organ państwowy odpowiedzialny za przydzielanie częstotliwości praw, takich jak prawa do używania częstotliwości dla świadczenia usług telekomunikacyjnych, nie stanowi działalności gospodarczej. Tym samym nie wchodzi w zakres VI Dyrektywy.


Trybunał wskazał, że czynności podejmowane przez odpowiedni organ polegają na przydzieleniu w drodze przetargu prawa do korzystania z określonej częstotliwości przez określony okres. Operatorzy, którzy wygrywają przetarg, mają prawo do korzystania z przydzielonych częstotliwości przy wykorzystaniu określonego sprzętu telekomunikacyjnego. Czynności takie stanowią warunek wstępny dostępu operatorów do rynku telekomunikacyjnego. Nie mogą być natomiast uznawane za udział organu państwowego w tym rynku.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »