| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejsze wspólne inwestycje

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.


ZMIANA PRAWA


Projektowane przepisy ograniczają wymóg sporządzania przedwstępnych analiz prawnych i finansowych, upraszczają analizy dla mniejszych projektów inwestycyjnych. Poszerzają też zakres stosowania PPP i wprowadzają precyzyjniejszy słowniczek ustawowych pojęć.


- Liczymy, że nowa ustawa umożliwi zawieranie umów w sprawie PPP o wartości 5 mld zł rocznie - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki.


Władze Gdańska już teraz planują, że inwestor prywatny częściowo sfinansuje budowę Stadionu Arena Bałtycka (Baltic Arena). W zamian za to otrzyma atrakcyjne grunty w pobliżu stadionu i w innych rejonach miasta.


- Chcemy posłużyć się ustawą o PPP, ale powinna ona zostać gruntownie zmieniona. Wystarczy przypomnieć, że nikt w Polsce jeszcze z niej nie skorzystał. Na spotkaniu z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim miasta organizujące Euro 2012 zgłosiły wiele propozycji zmian w prawie w tym także w PPP. Otrzymaliśmy zapewnienia, że rząd będzie robił wszystko, by uprościć i skrócić stosowanie tej ustawy - mówi Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


Inwestorzy stawiają na Śląsk


Do wykorzystania formuły PPP przymierza się również województwo śląskie, gdzie planowana jest modernizacja stadionu śląskiego w Chorzowie. Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego, skierował w tej sprawie pismo do ponad 60 firm.


- Zainteresowane współpracą są: Bank BPH Warszawa, PKO Bank Polski Warszawa, Deutsche Bank, Mostostal Zabrze, Isover Gliwice, Vattenfall Gliwice, Relief Foundation - informuje Krzysztof Krzemiński, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Katowicach.


- Wybór Stadionu Śląskiego jako miejsca rozgrywek piłkarskich podczas EURO 2012 podniósłby jego prestiż oraz podkreśliłby symboliczne znaczenie tego miejsca w historii sukcesów polskiej piłki nożnej. Postrzegam to jako unikatową możliwość promocji i rozwoju Śląska. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami sektora publicznego, chętnie wspieramy interesujące inicjatywy lokalnych społeczności - akcentuje Nicolas Seret, prezes Saint-Gobain Isover Polska.


- Z mojego doświadczenia wynika, że zainteresowanie inwestorów formułą PPP jest bardzo duże. Chętne do współpracy są zarówno polskie firmy, jak i przedsiębiorcy zagraniczni - uważa Agata Kozłowska, dyrektor firmy doradczej Investment Suport.


Najlepiej świadczy o tym przypadek Zabrza, gdzie do władz zgłosiła się portugalska firma deweloperska z propozycją wybudowania według zasad PPP nowego stadionu Górnika Zabrze, który przed Euro 2012 stałby się zapleczem Stadionu Śląskiego. Inwestor chce w zamian wybudować centrum handlowe oraz apartamentowce. Radni zdecydują o ewentualnym poparciu tego rozwiązania na początku lipca. Firma portugalska zrealizowała w ten sposób m.in. Stadion Smoka, na którym mecze rozgrywa FC Porto.


- Rozważamy kilka koncepcji inwestorskich zmierzających do stworzenia nowoczesnego kompleksu sportowego. Jedną z nich jest sprawdzony już w innych krajach model partnerstwa publiczno-prywatnego - wskazuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.


Szansa dla każdego miasta


- Metoda PPP stanowi ogromną szansę dla każdego miasta, które buduje duże i drogie obiekty sportowe, niestety wiąże się ona także z koniecznością podążania drogą skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Przy ograniczeniu czasowym, jakie narzuca na nas organizacja Mistrzostw w 2012 roku, to właśnie czasochłonność jest największym zagrożeniem - uważa Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska.


- Moim zdaniem na zastosowanie ustawy o PPP nie ma już czasu. Ustawowa formuła PPP jest zbyt skomplikowana. Nie wykluczam zaangażowania kapitału prywatnego przy organizacji inwestycji Euro 2012, ale za pomocą obecnie stosowanych metod współpracy samorządów i przedsiębiorców - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.


Pomoże prawo cywilne


Eksperci wskazują, że PPP znacznie łatwiej można zrealizować na podstawie ogólnych regulacji prawa cywilnego i handlowego.


- Aby zaangażować partnera prywatnego w wykonywanie zadań publicznych, wcale nie trzeba stosować obecnej ustawy o PPP. Wybór formuły partnerstwa zależy od lokalnych uwarunkowań. Każdy samorząd może zdecydować się na jedną z trzech podstawowych form: spółkę, długoterminowe umowy współpracy lub koncesje na roboty budowlane - mówi Agata Kozłowska.


Budowa stadionów w ramach PPP
 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

Dotychczas w ramach PPP realizowano znane obiekty sportowe: Ajax Amsterdam ArenA, Odysesey Arena Belfast, stadion NY Metz, stadion Arsenal Emirates. Zwykle współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym opiera się na długoterminowych umowach. Inwestor prywatny projektuje, buduje, finansuje, a następnie przez określony czas eksploatuje wybudowany obiekt. Po upływie określonego w umowie terminu (najczęściej ok. 30 lat) następuje przekazanie obiektu podmiotowi publicznemu.


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK