| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestorzy łatwiej ocenią działalność firm

Inwestorzy łatwiej ocenią działalność firm

Od 1 stycznia 2009 r. inwestorzy będą otrzymywać bardziej dokładne informacje na temat poszczególnych rodzajów działalności prowadzonych przez spółki.


ZMIANA PRAWA


Rada Międzynarodowych Standardów wydała nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 8 - Segmenty operacyjne. Wejdzie on w życie 1 stycznia 2009 r. Dzięki zmianom użytkownikom sprawozdań, np. inwestorom, łatwiej będzie ocenić skutki finansowe różnych rodzajów działalności, prowadzonej przez przedsiębiorstwa i grupy kapitałowe.


Jak stwierdza dr Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, nowy MSSF nr 8 likwiduje podział na segmenty podstawowe i uzupełniające. Zakres informacji o segmentach będzie więc zrównany.


Informacje o przychodach ze sprzedaży zróżnicowanych produktów i świadczonych usług oraz rynkach geograficznych mają być ujawnianie, nawet wówczas, gdy nie wyodrębnia się segmentów działalności. Podstawą wyodrębnienia segmentu będzie zasadniczo wewnętrzny system sprawozdawczości menedżerskiej, a nie kryterium wielkości przychodów osiąganych przez segmenty.


- Dla ustalenia kwot przychodów, wyników, aktywów i zobowiązań będzie można oprzeć się na własnych, wewnętrznych miarach, a nie zgodnych z polityką rachunkowości stosowaną dla potrzeb sprawozdawczości finansowej - twierdzi nasz rozmówca.


Celem takiego ujęcia informacji jest uzyskanie wiedzy o tym, na jakich podstawach osoby zarządzające podejmują decyzje o alokacji zasobów. Wyjaśnia, że będzie to jednak wymagać ujawnienia zasad pomiaru tych kategorii i wprowadzenia uzupełnień z danymi, pozwalającymi zidentyfikować te kategorie w pozycje prezentowane jako sumaryczne w poszczególnych elementach prezentowanego sprawozdania finansowego.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »