| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent podpisał ustawę o redukcji składki rentowej

Prezydent podpisał ustawę o redukcji składki rentowej

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy której składka rentowa zostanie obniżona od 1 lipca o łącznie 7 pkt. proc.


Zgodnie z ustawą, pierwszy etap obniżki nastąpi od 1 lipca 2007 r. i wyniesie 3 pkt. proc. po stronie pracowników. Następnie od 1 stycznia 2008 r. składka zostanie obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. po stronie pracowników i pracodawców.


Obecnie składka rentowa wynosi 13 proc. Po redukcji pracownicy będą płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy - 4,5 proc. Według danych Ministerstwa Finansów, obniżka składki rentowej ma kosztować łącznie ok. 20 mld zł, w tym ok. 3,5 mld zł w 2007 r.


MF: zarobki wzrosną o 9 proc. netto


Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska podkreślała wcześniej, że obecnie jest najlepszy moment na redukcję pozapłacowych kosztów pracy, co zapewni obniżka składki. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że wynagrodzenia pracowników wzrosną dzięki temu o ok. 9 proc. netto.


Większość ekspertów popierała obniżkę składki, argumentując, że obciąża ona płace, co najmocniej odczuwają osoby o najniższych zarobkach. Jednak część ekonomistów zwracała też uwagę, że może to mieć działanie proinflacyjne.


Koalicja i część opozycji zgodnie za ustawą


Sejm uchwalił ustawę 15 czerwca. Poparli ją wszyscy posłowie koalicji - PiS, LPR i Samoobrony, a także posłowie PO i PSL. Jedynie SLD wstrzymał się od głosu, z wyjątkiem dwóch posłanek głosujących za obniżką. Nikt nie głosował przeciw.


Natomiast w Senacie wniosek o odrzucenie ustawy w całości zgłosiła Ewa Tomaszewska (PiS), uzasadniając, że obniżka składki zniszczy system rentowy. Według niej, generuje ona bardzo wysokie koszty przy niewielkich zyskach.


Gilowska wyjaśniała jednak, że ustawa "nawet w najmniejszym stopniu nie zagraża" reformie emerytalnej. Ostatecznie Senat przyjął ustawę bez poprawek, dzięki czemu prezydent mógł ją podpisać przed 1 lipca.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK