| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ochrona w marketach tylko z licencją

Ochrona w marketach tylko z licencją

Agencje ochrony będą mogły prowadzić działalność w formie spółki cywilnej. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o ochronie osób i mienia, który przewiduje możliwość wykonywania działalności ochrony w formie spółki cywilnej. Będzie to możliwe jednak wtedy, gdy wszyscy wspólnicy będą posiadali koncesję.


Zgodnie z projektem nowej ustawy o koncesję nie będzie mogła się ubiegać osoba, w stosunku do której warunkowo umorzono postępowanie karne, a okres próby jeszcze się nie skończył. Nie może się także przeciwko niej toczyć postępowanie o przestępstwo.


- Jest to rozwiązanie właściwe, gdyż zakres usług ochroniarskich obejmuje bezpośrednio sferę bezpieczeństwa i wykonywanie tych usług powinno podlegać szczególnym obostrzeniom - twierdzi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Turystyki.


Rozszerzeniu ulegnie zakres usług, które wykonywać będą mogli wyłącznie pracownicy licencjonowani. Obowiązek posiadania licencji będą mieć pracownicy ochrony w obiektach handlowych lub usługowych w czasie ogólnej ich dostępności - tam gdzie mają oni bezpośredni kontakt ze sferą dotyczącą dóbr chronionych człowieka.


- Takie rozwiązanie wyeliminuje sytuacje, gdy pracownik ochrony nieposiadający licencji zostaje oskarżony o przekroczenie uprawnień przy zatrzymywaniu osoby próbującej np. dokonać kradzieży w supermarkecie. Osoby posiadające licencję mają bowiem prawo do użycia środków przymusu bezpośredniego - tłumaczy prezes Sławomir Wagner.


Po wejściu w życie ustawy nie trzeba będzie kończyć kursu, aby przystąpić do egzaminu licencyjnego. Sposób przygotowania do egzaminu zależeć będzie od wyboru osoby ubiegającej się o licencję.


- Sądzę, że jest to prawidłowe rozwiązanie, gdyż ubiegający się o licencję jest w stanie sam przygotować się do egzaminu końcowego. Problemem może być jedynie przygotowanie do posługiwania się bronią. Często bowiem osoby nie mają dostępu do takiego szkolenia - uważa dyrektor Mariusz Burdak, dyrektor ds. marketingu w Agencji Ochrony Mienia Wena z Gdańska.


Jego zdaniem, działalność ochroniarska prowadzona w formie spółki cywilnej może stwarzać w praktyce duże pole do nieprawidłowości. Projekt ustawy trafił do uzgodnień międzyresortowych.


12 tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony

tys. osób rocznie otrzymuje licencję pracownika ochrony


Małgorzata Ostrzyżek

malgorzata.ostrzyzek@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »