| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną dotacje

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną dotacje

Osoby niepełnosprawne otrzymają dotację, a nie jak dotychczas pożyczkę na pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA


Niepełnosprawni decydujący się na założenie firmy, rozpoczęcie działalności rolniczej czy przystąpienie do spółdzielni socjalnej będą mogli otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jednorazowe dofinansowanie - wynika z nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która czeka na podpis prezydenta. Wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia.


Wysokość dotacji określi umowa między osobą niepełnosprawną a starostą, z tym że nie może ona być wyższa od 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (w I kwartale tego roku była to kwota 0 637,10 zł). Dotacji nie otrzyma osoba, która dostała już środki publiczne na ten sam cel. Dotychczas niepełnosprawni mogli otrzymać tylko pożyczkę na pomoc w rozkręceniu własnego biznesu. Korzystało z niej jednak tylko kilkaset osób rocznie.


Osoba, która otrzyma dotację do założenia własnej firmy, będzie musiała ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych, jeśli z własnej winy naruszy warunki umowy ze starostą. Wzór wniosku o wypłatę dofinansowania z PFRON oraz wspomnianej umowy określi minister pracy i polityki społecznej w odrębnym rozporządzeniu.


Na pomoc PFRON będą mogli liczyć także ci niepełnosprawni, którzy już prowadzą działalność gospodarczą lub rolniczą. Fundusz pomoże im w spłacie rat kredytu bankowego zaciągniętego w celu kontynuacji takiej działalności (w maksymalnej wysokości połowy oprocentowania kredytu). Aby otrzymać dotację na ten cel, osoba niepełnosprawna będzie musiała wykazać, że nie korzystała wcześniej z pożyczki na pomoc w założeniu własnej firmy wypłacanej z PFRON lub z Funduszu Pracy albo że zaciągnięta pożyczka została już spłacona lub umorzona.


40 tys. zł dotacji otrzymają niepełnosprawni na założenie własnej firmy


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK