REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński może być jeszcze wydłużony

Tomasz Zalewski

REKLAMA

Jesienią posłowie będą pracować nad wydłużaniem urlopów macierzyńskich. W Sejmie są już dwa projekty nowelizujące kodeks pracy, a nad trzecim pracuje rząd.


W grudniu minie rok od wejścia w życie przepisów kodeksu pracy wydłużających wymiar urlopu macierzyńskiego. Zanim przegłosowano ostateczna wersję, posłowie pracowali nad kilkoma projektami zgłoszonymi przez rząd i kluby poselskie. W tym roku sytuacja się powtórzy.

REKLAMA


Rząd w ramach prac nad tzw. ustawą rodzinną proponuje, aby w najbliższych latach wymiar urlopu macierzyńskiego wzrastał stopniowo. Rządowa propozycja zakłada, że w 2014 roku urlop macierzyński będzie przysługiwał pracownicy w wymiarze 26 tygodni przy pierwszym i każdym następnym porodzie. Wymiar macierzyńskiego wzrastałby stopniowo już od przyszłego roku. Zaproponowano, żeby w latach 2008-2009 po pierwszym i każdym następnym porodzie urlop trwał 20 tygodni, w latach 2010-2011 - 22 tygodnie, a w 2012-2013 - 24 tygodnie.


Według propozycji rządowej okres trwania urlopu macierzyńskiego w przypadku rodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie powinien być wydłużony do 39 tygodni.


- Dzięki temu, że urlop macierzyński będzie rósł stopniowo, będzie można obserwować, jak skutki tego zwiększania wpłyną na pozycje kobiet na rynku pracy - mówi Mirosław Barszcz, ekspert Instytutu Sobieskiego, współautor rządowej propozycji.

Wyjaśnia, że zbyt długi urlop może zniechęcić pracodawców do zatrudniania kobiet, które mogą być matkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Pozytywnych skutków wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rynku pracy spodziewają się senatorowie, którzy wystąpili z inicjatywą ustawodawczą w tym zakresie. Propozycja senacka zakłada, że urlop przy pierwszym porodzie będzie wynosił 20 tygodni, 22 tygodnie przy każdym następnym porodzie i 30 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.


Zdaniem autorów tej propozycji wydłużenie czasu, w jakim kobieta po porodzie może opiekować się dzieckiem, powinien nieznacznie wpłynąć na wzrost zatrudnienia w szczególności na czas zastępstwa.


Najbardziej radykalne podwyższenie wymiaru macierzyńskiego postuluje Prawica Rzeczypospolitej. Proponowane przez posłów zmiany przewidują wydłużenie urlopu macierzyńskiego do sześciu miesięcy przy urodzeniu pierwszego dziecka, do dziewięciu miesięcy przy urodzeniu drugiego i dwunastu miesięcy przy urodzeniu trzeciego i następnego dziecka.


Rząd szacuje, że każde wydłużenie o tydzień urlopu macierzyńskiego będzie rocznie kosztowało dotowany z budżetu państwa Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dodatkowe 75 milionów złotych.


Tomasz Zalewski

tomasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA