| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie większa kontrola nad strategicznymi spółkami

Będzie większa kontrola nad strategicznymi spółkami

Strategiczne spółki pozostaną w rękach Skarbu Państwa. Pozostałe będą szybciej prywatyzowane między innymi poprzez aukcje akcji.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o nadzorze właścicielskim nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa oraz o przekształceniach własnościowych. Propozycje, które przygotowało Ministerstwo Skarbu Państwa, mają wprowadzić jednolite standardy w nadzorowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa.


Obecnie kontrola nad wieloma spółkami jest rozproszona. Podlegają one nie tylko ministrowi Skarbu Państwa, lecz także innym naczelnym i centralnym organom administracji rządowej oraz agencjom państwowym.


- W sumie jest około 1,5 tys. spółek z udziałem Skarbu Państwa, z czego około 300 przedsiębiorstw czeka na ich komercjalizację. Sytuacja tych spółek jest bardzo różna - od wielkich spółek, które są w dobrej kondycji finansowej, po upadające. Nie jest zatem możliwe prowadzenie sprawnego nadzoru nad tymi wszystkimi spółkami - trzeba to sobie szczerze powiedzieć - stwierdził Wojciech Jasiński, minister Skarbu Państwa.


Dlatego projekt określa spółki, które nie będą podlegały prywatyzacji. Minister zapowiada, że przygotowywany jest już projekt rozporządzenia, który określi dokładną listę spółek o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa, które nie będą sprywatyzowane. Mają to być głównie przedsiębiorstwa transportujące gaz, ropę, energię elektryczną.


Przyspieszenie prywatyzacji w przypadku pozostałych spółek będzie możliwe dzięki możliwości zbywania akcji Skarbu Państwa w trybie aukcji, komunalizacji spółek, także tych powstałych w trybie innym niż komercjalizacja. Będzie także zawężenie obowiązkowego zakresu analiz przedprywatyzacyjnych do wyceny przedsiębiorstwa i określenia stanu prawnego majątku.


Projekt zakłada wprowadzenie nowych instrumentów nadzoru nad spółkami SP. Jeden z nich to możliwość powołania komitetu audytu jako instytucji wspomagającej radę nadzorczą. Drugi instrument to oddelegowanie członka rady nadzorczej do pełnienia stałego indywidualnego nadzoru.


Ma być również rozszerzona możliwości dokonywania bezpłatnego przekazywania akcji lub udziałów należących do SP jednostkom samorządu terytorialnego. Dotyczy to wszystkich spółek z udziałem SP, niezależnie od tego, w jakim trybie powstały oraz jaka była podstawa prawna ich utworzenia.


- W tej chwili można tylko przekazać akcje lub udziały w spółkach bezpośrednio skomercjalizowanych. Natomiast nie można przekazać akcji spółek powstałych przez podział. Jednak jeżeli jakieś spółki wykonują zadania publiczne, to jesteśmy za tym, by przekazać je samorządom - zapewnia Wojciech Jasiński.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK