| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Na prowadzenie dużych obiektów handlowych trzeba będzie mieć zezwolenie.


zmiana prawa


Sejm przyjął ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która wprowadza wydawanie zezwoleń na tworzenie i działanie dużych sklepów. Dotyczy to obiektów, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 mkw. Zezwolenie będzie wydawał wójt, burmistrz lub prezydent po uzyskaniu pozytywnej opinii rady gminy. Natomiast zgoda na utworzenie sklepu o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. będzie uzależniona od uzyskania pozytywnej opinii sejmiku województwa.


Głosując za przyjęciem ustawy, posłowie odrzucili wniosek Senatu o odrzucenie jej w całości. Zdaniem senatorów ustawa ta ogranicza swobodę działalności gospodarczej i tym samym narusza konstytucję. Podkreślali oni, że zgodnie z konstytucją ograniczenia wolności gospodarczej w drodze ustawy mogą być wprowadzone tylko i wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny.


- Konsekwencją tych rozwiązań jest m.in. wydłużenie procedury uzyskiwania pozwoleń związanych z uruchomieniem placówki handlowej. Jest to poważna przeszkoda inwestycyjna. Proces inwestycyjny w Polsce już w chwili obecnej nie należy do najłatwiejszych - zaznacza Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro AG w Polsce i wiceprezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD). Kapitał zagraniczny, który miał być zainwestowany w duże obiekty, zostanie skierowany w segment mniejszych powierzchni. W tej sytuacji małym sklepom będzie trudno konkurować.


- Rozważamy zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej.


Renata Juszkiewicz, wiceprezes POHiD, liczy, że prezydent Lech Kaczyński zawetuje ustawę lub skieruje ją do Trybunału.


Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK