| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Na prowadzenie dużych obiektów handlowych trzeba będzie mieć zezwolenie.


zmiana prawa


Sejm przyjął ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która wprowadza wydawanie zezwoleń na tworzenie i działanie dużych sklepów. Dotyczy to obiektów, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 mkw. Zezwolenie będzie wydawał wójt, burmistrz lub prezydent po uzyskaniu pozytywnej opinii rady gminy. Natomiast zgoda na utworzenie sklepu o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. będzie uzależniona od uzyskania pozytywnej opinii sejmiku województwa.


Głosując za przyjęciem ustawy, posłowie odrzucili wniosek Senatu o odrzucenie jej w całości. Zdaniem senatorów ustawa ta ogranicza swobodę działalności gospodarczej i tym samym narusza konstytucję. Podkreślali oni, że zgodnie z konstytucją ograniczenia wolności gospodarczej w drodze ustawy mogą być wprowadzone tylko i wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny.


- Konsekwencją tych rozwiązań jest m.in. wydłużenie procedury uzyskiwania pozwoleń związanych z uruchomieniem placówki handlowej. Jest to poważna przeszkoda inwestycyjna. Proces inwestycyjny w Polsce już w chwili obecnej nie należy do najłatwiejszych - zaznacza Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro AG w Polsce i wiceprezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD). Kapitał zagraniczny, który miał być zainwestowany w duże obiekty, zostanie skierowany w segment mniejszych powierzchni. W tej sytuacji małym sklepom będzie trudno konkurować.


- Rozważamy zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej.


Renata Juszkiewicz, wiceprezes POHiD, liczy, że prezydent Lech Kaczyński zawetuje ustawę lub skieruje ją do Trybunału.


Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »