| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do rejestru będzie można trafić za złotówkę długu

Do rejestru będzie można trafić za złotówkę długu

Prawie każdy przedsiębiorca będzie mógł zgłosić swojego niesolidnego dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. Zmiana nie obejmie jednak ubezpieczycieli i funduszy skupiających wierzytelności bankowe. Wierzyciel poszkodowany przez niesolidnego dłużnika będzie mógł zgłosić nawet złotówkę zaległości od całego długu.


- To wyłączenie oznacza nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych. Powoduje, że cała nowelizacja traci w ogóle sens - mówi Iwona Janeczek.


- Należałoby wprowadzić nowe definicje ustawowe, które nie będą ograniczać się do pojęć konsumenta i przedsiębiorcy. Uzasadnionym rozwiązaniem jest niewątpliwie odwołanie się do pojęcia wierzyciela i dłużnika - uważa Andrzej Kulik.


Kontrowersje w projekcie budzi doprecyzowanie kwoty zobowiązania, które uprawnia do zgłoszenia informacji do BIG. Obecnie dług konsumenta musi przekraczać 200 zł, a przedsiębiorcy 500 zł. Zgodnie z projektem do BIG będzie można zgłosić informację o wysokości każdej wierzytelności niezapłaconej w terminie. Jeżeli konsument zobowiązuje się płacić miesięczny abonament w wysokości np. 50 zł, to do BIG będzie można przekazać informację już o jednej niezapłaconej racie.


- Należy wskazać na negatywne dla konsumentów skutki likwidacji kwot minimalnych. Przy znacznej wartości zobowiązania dłużnik ścigany byłby za zaległość nieporównywalnie niską w porównaniu z kwotą pierwotnego zobowiązania. Kwota ta mogłaby wynikać ze zwykłego błędu rachunkowego, a konsekwencje ponosiłby przedsiębiorca czy konsument - podkreśla Elżbieta Koszelow z Infomonitor BIG.


Zdaniem ministerstwa nie ma jednak obowiązku przekazywania danych do biur. To od przedsiębiorcy powinno zależeć, czy zgłosi niską kwotę.


- Ponadto ustawowe określenie limitów nie wpływa pozytywnie na obrót gospodarczy. Konsekwencją jest wzrost cen wielu towarów i usług - podkreśla Andrzej Kulik.


Zdaniem ekspertów projekt nie powinien jednak enumeratywnie wyliczać zobowiązań, które można zgłosić w BIG. Ogranicza to bowiem obrót informacjami o zobowiązaniach konsumentów.


Projekt rozważa także wprowadzenie możliwości wzajemnej wymiany informacji pomiędzy polskimi biurami oraz biurami w innych krajach UE.


- Różnego rodzaju bariery, jak znajomość prawa zagranicznego czy bariery językowe, nakazują rozważyć model pośrednictwa przez polskie biura w przekazywaniu informacji gospodarczej na wniosek klienta do biura zagranicznego - uważa Andrzej Kulik.


- Udostępnianie informacji o przedsiębiorcach polskich może jednak rodzić negatywne skutki w postaci wycofania się różnych podmiotów z Polski. Będą mogły pobierać informacje o podmiotach polskich w krajach macierzystych - ostrzega Elżbieta Koszelow.


- Trzeba rozważyć dopuszczenie najprostszego rozwiązania przez umieszczenie w umowach z konsumentami lub aplikacjach kredytowych upoważnienia do dokonania weryfikacji w zasobach europejskich biur - proponuje Iwona Janeczek.


Zdaniem Ministerstwa Gospodarki zakres możliwej współpracy wymaga dalszych analiz. Sama ustawa powinna jednak taką możliwość dopuszczać.


Kto może zgłosić dłużnika
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA

SZERSZA PERSPEKTYWA

Na podstawie informacji Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w modelowym biurze informacji gospodarczej, czyli w niemieckiej SCHUFIE, minimalna kwota długu do zgłoszenia wynosi 50 euro. Także Bank Światowy rekomenduje znoszenie kwot minimalnych.


Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK