| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

Firmy, które naruszą warunki określone w wydanych im zezwoleniach na międzynarodowy transport odpadów, poniosą kary od 15 do 50 tys. zł.


zmiana prawa


Główny inspektor ochrony środowiska będzie sprawował nadzór i kontrolę nad przemieszczaniem się odpadów przez polskie granice. Do jego kompetencji będzie należało również wydawanie zezwoleń wstępnych dla instalacji odzysku odpadów. Takie obowiązki przewiduje projekt ustawy o międzynarodowym transporcie odpadów, którego drugie czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.


W projekcie zaproponowano kary pieniężne za naruszenie przepisów dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów. Przedsiębiorcy, który będzie odbiorcą odpadów sprowadzonych nielegalnie do kraju, będzie groziła kara od 15 do 50 tys. zł. Pieniądze te trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i mają być przeznaczone na zagospodarowanie odpadów nielegalnie sprowadzonych do Polski.


- Do tej pory za przewóz nielegalnych odpadów przez granicę nie było kar pieniężnych. Wykrycie nielegalnego transportu z odpadami nie powodowało żadnych sankcji. Prokuratura często umarzała takie sprawy ze względu na małą szkodliwość - wyjaśnia Izabela Szadura, dyrektor Departamentu Kontroli Rynku w GIOŚ.


Przewidziano też karę trzech lat więzienia dla tych, którzy postępują z odpadami w sposób, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.


Zgodnie z projektem ustawy główny inspektorat ochrony środowiska będzie prowadził rejestr zgłoszeń i decyzji dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów. W rejestrze tym będą informacje m.in. o zgłaszających wysyłkę odpadów i ich odbiorcach oraz rodzaje przemieszczanych odpadów.


- Zezwolenia na przemieszczanie odpadów z tzw. zielonej listy (złomu, tworzyw sztucznych) będą wydawane na trzy lata, a nie na rok, jak to jest obecnie. Zdecydowanie ułatwi to pracę przedsiębiorcom, którzy zajmują się mało szkodliwymi odpadami - stwierdza Izabela Szadura.


Projekt rozszerza też listę służb upoważnionych do kontroli transportu odpadów na terenie Polski. Uprawnienia takie uzyskają straż graniczna, służba celna oraz Inspekcja Transportu Drogowego.


Projektodawca zakłada także, że będą wyznaczone przejścia graniczne, przez które będą przewożone odpady, co ułatwi kontrolę śmieci przywożonych do Polski.


Proponowane zmiany

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK