| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PKPP Lewiatan popiera projekt o telepracy

PKPP Lewiatan popiera projekt o telepracy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie ocenia projekt zmian w Kodeksie pracy, tworzący ramy do wykonywania telepracy, którym zajmie się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.


Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz w stanowisku przesłanym PAP we wtorek oceniła, że "taka forma pracy ułatwi pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Jest to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla kobiet z małymi dziećmi, ale też dla przedstawicieli niektórych wolnych zawodów oraz osób niepełnosprawnych".


Podkreśliła, że jednocześnie pracodawcy zyskują na obniżeniu kosztów związanych z organizowaniem miejsca pracy.


PKPP Lewiatan przypomniała, że projekt jest wynikiem porozumienia pomiędzy organizacjami pracodawców i związków zawodowych oraz rządu; powstał w zespole problemowym ds. prawa pracy i układów zbiorowych Komisji Trójstronnej.


Jak zaznaczyli pracodawcy, wprowadzenie nowej regulacji powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tą formą wykonywania pracy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.


Rządowy projekt określa m.in. sposoby zatrudniania "telepracowników", ich prawa i obowiązki pracodawcy.


Zakłada on, że osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać nową formę zatrudnienia - czyli telepracę. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy (na "telepracę") także w trakcie zatrudnienia. Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia takiemu pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji; będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.


Projekt zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie "telepracy", obowiązek równego traktowania "telepracownika" z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK